Změny na nohou mohou prozradit vážné zdravotní problémy, sledujte zejména tyto

Fotografie: Pixabay

Pokud není vše v úplném pořádku, vaše tělo vám dává nejrůznější signály. Jedním z nich jsou i různé změny na nohou, které mohou poukazovat na probíhající nemoc, říká lékařka Emily Cronkleton.

Různé nemoci se projevují rozličnými symptomy. Některé mohou být však ze začátku nenápadné – například znenadání oteklé nohy či neutuchající svědění či pálení kůže na chodidlech a na lýtkách. Ne každá změna, kterou na svých nohou zpozorujete, znamená vážnou nemoc. Často jde o přechodné problémy, které se dají napravit např. dodáním určitého vitamínu či minerálu. V některých případech je ale lepší zpozornět a raději navštívit lékaře.

Prsty na chodidlech vypovídají o zdravotním stavu

V případě, že vás náhle začal bolet palec na noze, zkontrolujte si, zdali vám nezarůstá nehet. Pokud tuto variantu vyloučíte a bolest neustupuje, může se jednat o komplexní formu artritidy, tzv. dnu. Toto onemocnění se projevuje zejména intenzivní bolestí kloubů, která přichází znenadání, a to i v klidovém stavu. Protože se onemocnění postupně rozšiřuje do zbytku končetin, je dobré co nejrychleji zajít k lékaři.

Fotografie: Freepik

Všimnete-li si žlutých nehtů, které jste nedávno ještě neměli, může se jednat o projev nepříjemné nemoci. Infekce, kterou si můžete snadno pod nehty zavléci (třeba koupáním ve veřejném bazénu), často nepříjemně svědí a bolí.

Fotografie: Freepik

V případě, že problém zanedbáte, může se rozšířit i na dosud zdravé nehty. Bílé skvrny na nehtech nesou naštěstí příznivější prognózu. Často se jedná o mikrotraumata, která se mohou objevit i s odstupem několika týdnů.

O něco závažnější je neutuchající svědění nohou, které může kromě plísňových infekcí, které lze vcelku snadno vyléčit, značit onemocnění lupénkou. V takovém případě svědění jen tak neodezní, popřípadě na něj vámi aplikovaná léčba nezabírá. Při této situaci neprodleně vyhledejte lékaře. Jiné vážné onemocnění mohou značit pouhé barevné změny na kůži. Lupus může zpočátku působit jako Raynaudova choroba, která způsobuje rychlé změny barvy kůže v důsledku přechodného zúžení tepen.

Změny na nohou mohou naznačovat problémy s cévami

Některé změny, které můžete na svých nohou pozorovat, by vás měly vyburcovat k návštěvě lékaře. Jedná se zejména o změknutí nehtového lůžka, otok špiček prstů či změnu zakřivení nehtů – v tomto případě můžete trpět onemocněním cév, nebo dokonce rakovinou plic či Crohnovou chorobou. Otékají-li vám pravidelně dolní končetiny a otok se nezmenšuje ani po dvou dnech, lékaře navštivte také. V tomto případě se můžete potýkat s onemocněním ledvin, cév i revmatoidní artritidou.

Jiným projevem cévního onemocnění mohou být stále studené nohy. Ačkoliv se jedná o vcelku rozšířený jev, může značit nedostatečnost v krevním oběhu. Ta může být způsobena kupříkladu kouřením či onemocněním plic. Zakoušíte-li časté pálení nohou, může se jednat o pouhou únavu, plísňovou infekci, nebo v závažnějších případech (příznaky přetrvávají několik týdnů, nebo se zhoršují) o poškození nervů či obliterující arteriopatii.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]