Jasné příznaky infarktu u žen slouží jako poslední varování, které vyžaduje okamžitou reakci

Fotografie: Depositphotos

Infarkt je nebezpečné onemocnění, které může mít vážný dopad na vaše zdraví. Jakmile se objeví příznaky, okamžitě volejte záchrannou službu.

Srdeční infarkt se může projevit mnoha příznaky, z nichž některé jsou typické spíše pro něžnější pohlaví. Právě ženy mají také podle lékařky Payal Kohli oproti mužům vyšší riziko, že u nich dojde k rozvoji toho obávaného onemocnění. Je proto důležité, abyste před nimi byli vždy na pozoru a jakmile se objeví, tak okamžitě volali záchrannou pomoc. Včasná léčba navíc zvyšuje šance na vaše rychlé a kompletní zotavení. 

Srdeční infarkt u žen a jeho příznaky

Ženy jsou náchylné vůči infarktu zejména po menopauze, kdy dochází k mnoha změnám v jejich těle a začínají být náchylnější vůči různým onemocněním. Jako hlavní příznaky tohoto onemocnění jsou u nich považovány bolesti na hrudi a únava, což značně stěžuje včasné rozpoznání problému. Pociťovat je přitom ve většině případů mohou již měsíc před tím, než dojde k propuknutí samotného infarktu.

Oproti mužům pak ženy nemusí tolik pociťovat problémy s trávicím traktem, jako je plynatost, nadýmání nebo žaludeční křeče. Pokud se s nimi potýkáte, můžete vyzkoušet účinné způsoby léčby bolesti žaludku, o kterých jsme již dříve na Zdravém Stravování informovali. V některých případech může například únavu nebo právě bolest na hrudi způsobit pálení žáhy, ovšem to posléze mizí a převládají spíše intenzivnější příznaky.

Rozdíly mezi mrtvicí, infarktem a zástavou srdce by měl znát každý. Tyto informace vám zachrání život

Onemocnění se může projevit i dalšími způsoby

Únava a neustálá bolest na hrudi však není to jediné, co ženy před infarktem pociťují. Již měsíc před propuknutím onemocnění se mohou dle studií objevit i další příznaky, které není radno podceňovat. Jedná se například o poruchy spánku, dušnost nebo časté úzkosti, které může doprovázet mlha a rozmazané vidění. Již z principu tyto nepříjemnosti nikdy nepodceňujte a pokud vás výrazně omezují, kontaktujte lékaře.

Infarkt, trombóza
Fotografie: Freepik

Během samotného infarktu pak ženy často zažívají slabost, studený pot a závratě, načež přichází kóma. Pokud se chcete ochránit před možným nebezpečím, rozhodně se zaměřte na zdravý životní styl, a to zejména co se týče jídelníčku a pravidelné fyzické aktivity. Je také dobré zmírnit zlozvyky, jako je kouření cigaret a nadměrná konzumace alkoholu, která může poškodit celý váš organismus.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]