Plnohodnotné náhrady za čerstvé droždí, když ho zrovna nemáte po ruce

Fotografie: Pixabay

Droždí bývá častou přísadou mnoha receptů. Ať už jde o chléb, rohlíky, záviny, vánočky, buchty. Způsobuje kynutí těsta, což má za následek měkký, polštářkový efekt daného pečiva – také se říká, chléb nadýchaný jako obláček, to je vatička apod. Zejména mezi hospodyňkami. Co ale dělat, když v lednici zrovna čerstvé droždí nemáte.

Jedlá soda

Některé recepty je možné upravit a upéci jinak, za pomocí jedlé sody. Nebude to samozřejmě totéž, ale pečení se úplně vzdávat nemusíte. Jedlou sodu můžete použít stejně, jako kypřící prášek do pečiva. Chcete-li docílit krásných vzduchových bublinek, přidejte do těsta citronovou šťávu ideálně v poměru 1:1 Pracujte svižně, rychle vypracujte těsto a dejte ihned do předem vyhřáté trouby.

Fotografie: Pixabay

Prášek do pečiva

Další možnou náhradou je běžně používaný prášek do pečiva, často u buchet, bábovek, ale lze upéci i různé pečivo (housky, rohlíky, chléb). Stačí pouze upravit recept a pozměnit některé suroviny. I v tomto případě se dává těsto po zpracování ihned do trouby a nenechává se kynout při pokojové teplotě, jako je tomu u droždí či kvásku.

Instantní droždí

Není vůbec od věci, mít doma v zásobě také instantní droždí. Nezkazí se vám a máte jej kdykoli po ruce, když doje to čerstvé. V tomto případě nemusíte ani nijak měnit původní recept. Na obalu bývá většinou uvedeno, kolik droždí na kilo mouky budete potřebovat. Některé typy tohoto droždí můžete přidávat rovnou do těsta, jiné je potřeba nejdříve aktivovat ve vodě či ve vodě s trochou cukru. Opět tuto informaci najdete na obalu.

Fotografie: Pixabay

Kvásek

Kvásek je de facto fermentovaná směs mouky a vody. Kvásek je nutné držet v chladu, čistotě a pravidelně jej „krmit“ tedy přidávat mouku. Těsto úžasně prokypří, ale jiným způsobem než droždí. Kvásek je mnohem starší metoda kypření těsta, než pomocí droždí. Počítejte však s mnohem delší dobou kynutí. Kvásková (fermentovaná) těsta jsou zdravější verzí kypření těsta a prospívají zdraví.