Z vlastností jedlé sody může benefitovat hlavně pokožka. Poradí si i s akné a ekzémy

Fotografie: Milda 444 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Jedlá soda nabízí řadu zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Aplikovat ji můžete i na svou pokožku, a to zejména pokud vás trápí akné.

Jedlá soda je velmi účinné přírodní léčivo, které si získalo oblibu pro své silné antibakteriální vlastnosti. Díky svému složení má však také velmi pozitivní přínos pro lidskou pokožku, a to zejména co se týče léčby akné, ekzémů a dalších kožních problémů. Jak navíc uvádí lékařka Cynthia Cobb, obsahuje ji i řada hygienických přípravků pro pleť. Její aplikace je přitom velmi snadná a zvládne to každý.

Jedlá soda versus akné

Jedlá soda může při lokální aplikaci na pokožku pomoci odstranit bakterie, které způsobují akné. Je ovšem důležité si uvědomit, že její účinky mohou být velmi silné, a proto byste ji nikdy neměli nanášet na obličej nebo větší plochy těla. Pokud tyto účinky chcete vyzkoušet, můžete ji smíchat s trochou vody, připravit si z ní pastu a tu následně po částech aplikovat na ramena nebo záda. Nechte ji působit 15 minut a poté opláchněte vodou.

Poradí si i s ekzémy

Ačkoli jedlá soda sama o sobě nedokáže vyléčit ekzém, pomůže vám dle lékařky Cynthie Cobb zbavit se nepříjemného svědění, které ho často doprovází. Stačí přidat čtvrt šálku tohoto přírodního léčiva do teplé vody (nikoli horké) a namáčet postižené místo po dobu 10 až 15 minut. Poté jemně osušte svou pokožku ručníkem a naneste na ni hydratační krém. Brzy budete moci pocítit, že jsou příznaky podstatně mírnější.

Úleva od zarudnutí způsobeného psoriázou

Mnoho zastánců tradiční medicíny považuje jedlou sodu za účinný lék proti nepříjemným příznakům psoriázy. Toto onemocnění často doprovází svědění a zarudnutí, které pacientovi dokáže snadno znepříjemnit život.

Popraskané paty zůstanou minulostí. Spolehlivým pomocníkem je i kokosový olej a teplá voda

Pokud si chcete ulevit, můžete si připravit koupel s tímto účinným výrobkem a trochou ovesných vloček. V té stačí pobýt několik desítek minut a poté na postižená místa nanést hydratační krém. Před vyzkoušením této metody byste se však měli raději poradit s lékařem.

vyrážka puchýře
Fotografie: Freepik

V boji proti hemeroidům

Jedlá soda si dokáže poradit i s nepříjemnými hemeroidy, které mohou způsobovat velmi silnou bolest. Pokud trápí i vás, připravte si z ní lázeň (můžete použít například lavor) a v té si namáčejte postižené místo po dobu 15 minut. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o dalších účinných pomocnících proti tomuto nepříjemnému příznaku.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]