Jedlá soda: Levná domácí kosmetika, která hravě nahradí drahé návštěvy kosmetičky

Fotografie: Depositphotos

Jedlá soda je účinná, všestranná a levná složka, kterou lze použít na cokoli od ošetření své pleti přes úklid v domácnosti až po zdravotní problémy.

O jedlé sodě a jejím praktickém využití v domácnosti jsme již psali, ale rozhodli jsem se o ní napsat více. Koneckonců, jedlá soda je nejen levný a spolehlivý čisticí prostředek, ale má také mnoho využití v kosmetice. Dnes tedy o jedlé sodě a jejím využití v péči. Jedlá soda je součástí masek, peelingů a koupelových přípravků. Má osvěžující, zvláčňující, exfoliační, antiseptické a zklidňující účinky, říká doktorka Cynthia Cobb.

Bojuje proti černým tečkám

Jedlá soda je účinným prostředkem proti akné a pupínkům – stačí z ní udělat pastu s trochou vody. Směs aplikujte přímo na akné, abyste se ho zbavili. Uložte si proto do koupelny nádobu s jedlou sodou, určitě se vám bude hodit. Jen ji skladujte v dobře uzavřené nádobě, aby nechytala vlhkost.

Osvěží vám dech

Pokud trpíte na zápach z úst, víte, že mátové kapky ničemu nepomáhají. Ty pouze maskují základní problém, ale jedlá soda dokáže účinně a rychle zápach z úst odstranit. Dejte lžičku jedlé sody do sklenice vody a míchejte, dokud se nerozpustí. Roztok kloktejte, abyste si vydezinfikovali hrdlo i ústa a odstranili bakterie. Pro dosažení nejlepších výsledků postup opakujte každý den.

Dokáže vybělit zuby

Vezměte si svou oblíbenou bělicí zubní pastu a přečtěte si složení na etiketě – měla by tam být jedlá soda. V kombinaci s peroxidem vodíku může jedlá soda bělit zuby, i když byste se měli vyhnout jejímu příliš častému používání, protože může poškodit zubní sklovinu. Stačí jednou týdně.

Fotografie: Freepik

Hydratuje pokožku

Když je pokožka vašich rukou a nohou suchá, naneste na ni směs jedlé sody, vody a mýdla, vmasírujte ji, a poté opláchněte vlažnou vodou. To vaši pokožku hydratuje a může také snížit zápach z rukou po vaření.

Udržuje vlasy zdravé a čisté

Šampony a kondicionéry, které používáme, nejsou tak dobré, jak je inzerováno – obvykle obsahují chemické látky, jež mohou poškodit pokožku hlavy a vlasy. S jedlou sodou jako kondicionérem však budou vaše vlasy a pokožka hlavy zdravé a čisté. Stačí ji používat pouze jednou měsíčně, protože pH jedlé sody je vysoké.

Zmírňuje tělesný zápach

Naplňte vanu vodou, přidejte malý šálek jedlé sody a namočte se, abyste neutralizovali bakterie a kyseliny na těle, které způsobují nepříjemný tělesný zápach, a snížili mastnotu pokožky. Tento postup opakujte jednou nebo dvakrát týdně, aby vaše pokožka byla hladká a jemná.

Udržuje nehty čisté

Pro krásně bílé nehty smíchejte 3 díly jedlé sody s 1 dílem vody a vytvořte pastu, kterou můžete nanést na nehty. Poté je opláchněte a vaše nehty a nehtová kůžička budou zdravější než kdykoli předtím.

Eliminuje pocení

Z jedlé sody lze vyrobit přírodní deodorant – stačí přidat několik kapek oblíbeného esenciálního oleje do 4 lžic jedlé sody a směs nanést na podpaží, abyste zničili bakterie způsobující zápach. Tento přírodní deodorant vás udrží svěží po celé hodiny a v případě potřeby ho můžete použít znovu.

Funguje jako přírodní peeling

Zařaďte jedlou sodu do ošetření obličeje, aby vaše pleť byla čistá a zdravá. Stačí, když smícháte 2 polévkové lžíce sody s trochou vody a vytvoříte pastu. Tu naneste na vybranou oblast a nechte působit zhruba 15 minut, poté ji smyjte.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]