Pět kroků ke zdraví – spánek, pohyb, strava, odpočinek a dotek přírody

Podpořit své zdraví nemusí být zase tak složité, jak se na první dojem zdá. Stačí střídmost v jídle, nepít ve větším množství alkohol, nekouřit, pravidelně se hýbat, dbát na kvalitu a dostatek spánku, naučit se odpočívat a pravidelně si dopřávat pobyt v přírodě.

Spánek

Spánek zlepšuje paměť, prodlužuje život, podporuje kreativitu, zamezuje zánětlivým procesům, udržuje optimální tělesnou váhu, snižuje stres a odvrací deprese. Z tohoto výčtu jasně vyplývá, že je spánek zkrátka pro zdraví člověka velmi důležitý.

Pohyb

Pravidelný pohyb upravuje krevní tlak, minimalizuje onemocnění cév a srdce, je prevencí obezity, zabraňuje vzniku osteoporózy, zlepšuje psychický stav člověka, přispívá ke správnému držení těla, zamezuje bolesti zad, zlepšuje náladu a má mnoho dalších zdravotních benefitů.

Vyvážená strava

Jsme to, co jíme. Pokud si člověk dělá ze svého těla popelnici a cpe do sebe kdovíco, nemůže čekat, že se bude těšit pevnému zdraví. Aby mohlo tělo správně fungovat, potřebuje vyvážený poměr živin. Nejde pouze o vitamíny, minerály, vlákninu, ale také o to, zda konzumujeme ve správném poměru potraviny kyselinotvorné a zásadotvorné. Je potřeba vytvořit rovnováhu.

Odpočinek

Není žádnou novinkou, že životní styl ovlivňuje zdraví člověka. Existuje mnoho způsobů, jak může člověk odpočívat. Každý by si měl najít způsob, který mu vyhovuje ze všech nejvíc. Někdo volí procházku, jiný poslech hudby, další četbu knížky, malování, fotografování přírody apod. Odpočinek je důležitý k načerpání sil a vyčištění hlavy.

Pobyt v přírodě

Pobyt v přírodě snižuje stres a zlepšuje zdraví člověka. Dotek přírody má zkrátka blahodárné účinky. V přírodě si zlepšujeme psychickou i fyzickou kondici. Sluneční paprsky dodávají vitamín D a zlepšují náladu. Pravidelné procházky v přírodě přispívají k většímu zdraví srdce, cév, kloubů a svalů, posiluje se tím i imunita. Příroda patří k nejúčinnějším antidepresivům. Máte-li nějaký splín na duši, vydejte se do přírody.

Obrázek: pixabay.com