Nedostatek vitamínu B12 upozorňuje jasnými příznaky, mezi které patří i zánět jazyka nebo únava

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se poraďte s odborníkem. Se vší pravděpodobností jde o nedostatek vitamínu B12.

Vitamín B12 je základní živina, která zastává v těle řadu důležitých funkcí. Jelikož ji však může lidské tělo získat pouze ze stravy, mnozí se potýkají s jejím nedostatkem. To může vést k řadě nepříjemných problémů, jako je dle lékařky Madeline Knott například únava, anémie, nebo dokonce neurologické problémy. Pokud si tedy na sobě všimnete těchto změn, raději se co nejdříve poraďte se svým lékařem.

Příznaky nedostatku vitamínu B12

Nedostatek vitamínu B12 může vést k různým příznakům, neboť se jedná o sloučeninu, která ovlivňuje řadu tělesných procesů. Pacienti se tak například mohou setkat s následujícími nepříjemnostmi.

  • Únava a slabost: příjem vitamínu B12 úzce souvisí s hladinou energie během dne. Pokud jej máte nedostatek, můžete se potýkat s únavou, svalovou slabostí a neustálou ospalostí.
  • Anémie: pokud tělo postrádá dostatek této nezbytné živiny, začíná produkovat větší, nepravidelně tvarované červené krvinky, což vede k rozvoji anémie. Mezi typické příznaky tohoto onemocnění patří slabost, dušnost a bledá kůže.
  • Neurologické problémy: vitamín B12 je také nezbytný pro udržení zdravého nervového systému. Často proto může jeho nedostatek způsobovat zvýšenou citlivost vůči nárazům, brnění v rukou a nohou, potíže s rovnováhou, deprese, stres a zhoršení paměti.
  • Problémy s trávením: dalším častým příznakem nedostatku vitamínu B12 jsou zažívací problémy, jako je ztráta chuti k jídlu, průjem nebo zácpa.
  • Zánět jazyka: jedním z nejvíce nepříjemných příznaků tohoto problému je také zánět jazyka, který vede k jeho otokům a bolestem.
Vypláznutý jazyk
Fotografie: Pixabay

Nedostatek hořčíku má vážný dopad na tělesné i duševní zdraví. Projevuje se i křečemi a únavou

Na webu ZdravéStravování jsme také psali o typických příznacích nedostatku vitamínu D.

Jak se před problémem chránit

Pokud na sobě rozpoznáte nadměrnou únavu a slabost, je vždy dobré se nejprve ujistit, co může být příčinou problému. Pokud se však objevuje náhle a doprovází ji bledá kůže, pravděpodobně jde o nedostatek vitamínu B12. Příznaky vám dle serveru Healthline pomůže zmírnit nejlépe správná strava a bude nejlepší, když začnete prvně u svého jídelníčku. Mezi potraviny s vysokým obsahem tohoto vitamínu patří zejména maso a drůbež, ryby a mořské plody, vejce, mléčné výrobky a obohacené potraviny (obiloviny, alternativy rostlinného mléka, nutriční kvasnice).

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]