Patří mražená zelenina ještě do zdravého jídelníčku?

Podle odborníků na zdravou výživu je bezpochyby čerstvá zelenina tou nejzdravější. Mražená zelenina šetří náš čas, ale zůstávají v ní nějaké výživné látky anebo je to pouze mrtvá ledová hmota, která tělu dodá maximálně vlákninu?

Hned na druhém místě po čerstvé zelenině je ta mražená, která může v mnoha případech předčit i tu čerstvou, která za nesprávných skladovacích podmínek může být napadená plísní. Pokud se zaměříme na srovnání vitamínů mražené a dlouhodobě skladované klasické zeleniny, pak mražená v mnoha případech vychází lépe.

Mražená zelenina při výrobě podléhá přísným pravidlům, kdy musí být od doby sklizně zamrazená v co nejkratší době, právě z důvodu zachování živin. U mražené zeleniny musíme vzít také v potaz fakt, jak se k těmto výrobkům pak staví i samotní distributoři a dodržují-li pravidla nepřetržitého mražení. Když mraženou zeleninu promnete v prstech, měla by se sypat.

Kolik čerstvé zeleniny denně sníst?

Jedním z klíčových principů zdravého stravování je čerstvost potravin. Člověk by měl konzumovat co nejvíce čerstvé/přirozené stravy. Co se zeleniny týká, průměrný dospělý jedinec by měl sníst denně cca 400 g zeleniny s tím, že alespoň polovina by měla být v syrovém stavu. To nevypadá jako nesplnitelný úkol, přesto v praxi mnoho lidí naráží na různé překážky.

Buď jim zelenina doma došla, obchod je již zavřený, zelenina v lednici stihla zatuchnout ještě před konzumací, brokolice chytla divnou barvu, květák má plíseň apod. Na večeři si dají raději špagety s kuřecím masem a sýrem. Najdou se tací, kteří si zeleninu dopřávají pravidelně, ale také se najdou jedinci, kteří o zeleninu zavadí pouze v podobě drobné přílohy k hlavnímu jídlu. Tři kolečka rajčete, dvě kolečka okurky, kousek papriky a šmytec.

Zamrazte si vlastní úrodu

Mraženou zeleninu nemusíte pouze kupovat, ale můžete si vytvořit i vlastní zásoby. Hodí se to nejen v případě, že máte vlastní zahrádku a úrodu. Tuto možnost uvítáte také ve chvíli, kdy si plně uvědomujete, že čerstvou koupenou zeleninu nestihnete zpracovat.  Nejen mražená zelenina, ale i ovoce vám přijdou vhod rovněž v zimě, kdy není jejich sezóna. V tomto případě budou mít více vitamínů mražené jahody vypěstované na sluníčku, než ty chemické z obchodu.

Obrázek: pixabay