Při tvorbě jídelníčku je dobré se řídit i krevní skupinou, která vám koluje v žilách. Má větší vliv, než se může na první pohled zdát

Fotografie: Depositphotos

Objevem krevních skupin se věda posunula o nějaký krok dopředu. Vědci usilují o vytvoření vztahu mezi krevním typem a predispozicí k určitým nemocem a k jídelním preferencím.

Existují čtyři krevní skupiny – A, B, AB a 0. V současné době již jsou důkazy pro to, že určitý krevní typy mají sklony k určitým nemocem. Některé více trpí na problémy s kognitivními funkcemi, jiné na rakovinu pankreatu nebo žaludku. Dokonce byla vyvinuta strava podle krevních skupin. Obecně platí, že člověk by měl jíst to, co jedli v minulosti jeho předkové, říká lékař Joe Leech.

Osoby s krevním typem 0

Krevní skupina 0 je nejstarší a proudila v žilách našich předků v pravěku. Tvorbu dalších krevních skupin pak podnítily změny ve stravování, stylu života i genetických mutacích. Strava předků se skládala převážně z masa, proto je vhodné i pro i pro současné majitele této krevní skupiny. Mohou si dopřát libové maso hovězí, rybí nebo jehněčí.

Dále by v jejich stravě neměl chybět olivový olej, vlašské ořechy, dýňová semena. Z ovoce lze jíst bobule, třešně, ananas. Jako pití si dát zelený čaj. Maso by se mělo konzumovat v malých porcích. Mléčné výrobky je vhodné z potravy vyloučit, mohou způsobit metabolické poruchy. Doporučené je omezení spotřeby luštěnin. Bílkoviny by osoby s krevním typem 0 měly získávat převážně z masa.

Osoby s krevním typem A

Krevní skupina A se oddělila od skupiny 0 v důsledku změny života primitivního člověka, který se stal kočovným sběračem. V jeho jídelníčku se proto objevily ryby a rostliny. Z tohoto důvodu je pro krevní typ A vhodná vegetariánská strava v podobě luštěnin, obilovin, ovoce a zeleniny. Mohou si dopřávat fazole, sójové boby, pohanku, rýži. Na pití je vhodný zelený čaj. Bílkoviny je pro tuto krevní skupiny nejlépe získávat z rostlinných potravin.

Fotografie: Pixabay

Osoba s krevním typem B

Krevní skupina B se vytvořila mutacemi genů, které způsobila změna klimatu. Strava těchto původních lidí byla vyvážená. Konzumovali maso a rostliny v podobném množství. Majitelé krevní skupiny B si mohou dopřávat maso drůbeží, hovězí i z ryb, kozí sýr, olivový olej, ovesné vločky, rýži, zeleninu, ovoce a na pití zelený čaj.

Osoby s krevním typem AB

Krevní typ AB je nejmladší a nejméně častý. V jejich jídelníčku by nemělo chybět rybí maso, fermentované mléčné výrobky, různé kaše, pšeničný chléb, ořechy, ovoce, zelenina, zelený čaj. Vyhnout by se majitelé této krevní skupiny měli červenému masu, bílkoviny mohou získávat ze sójových bobů nebo mořských plodů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]