Monk fruit, netradiční přírodní sladidlo, které má zdravotní přínosy

Slyšeli jste už o monk fruit neboli mnišském ovoci? U nás není na pultech supermarketů zatím běžně k dostání a povědomí o něm tedy mají spíše ti, kteří usilují o nahrazení cukru jinými způsoby slazení. Právě monk fruit totiž patří k jedněm z oblíbených alternativních sladidel, k nimž lze zařadit třeba i přírodní sirupy či stévii.

Jaké jsou výhody tohoto způsobu slazení a co nám monk fruit v porovnání s jinými variantami může přinést?

Sladší než cukr

Tato rostlina pochází z jižní Číny a severního Thajska. Plody jsou nejprve zelené, ale po usušení hnědnou a zvenku tedy mohou trochu připomínat kiwi. Tyto rostliny se dlouhodobě využívají v tradičním čínském léčitelství, ale nyní se jejich sladké chuti využívá i při nahrazování cukru. Je to proto, že extrakt z těchto plodů je až 200 – 300krát sladší než běžný třtinový cukr. Jenže navzdory tomu neobsahuje příliš mnoho kalorií a má minimální vliv na hladinu krevního cukru. Sladidlo se z těchto plodů připravuje nejčastěji ve formě prášku nebo tekutého extraktu.

Jaké jsou tedy zdravotní přínosy slazení s pomocí mnišského ovoce?

Vhodné i pro diabetiky

Jak již bylo řečeno výše, extrakt z monk fruit neovlivňuje negativně krevní cukr. Z toho důvodu je vhodným sladidlem i pro ty, kterým jsou jinak sladké pokrmy zapovězeny. Je však třeba stále pamatovat, že i monk fruit může být v určitém množství pro cukrovkáře nevhodný. Jeho konzumace se tedy doporučuje pouze v nízkém množství. Je také nutné kupovat jen skutečně kvalitní produkt, který obsahuje 100% výtažek z tohoto ovoce a žádná aditiva.

Pro věčné dietáře

Pokud se bojíte a svou postavu, ale občas nedokážete odolat něčemu sladkému, je pro vás monk fruit ideální volbou. Neobsahuje téměř žádné kalorie, cukr ani tuky, a tím pádem neohrozí vaši linii. Doslazovat dezerty pomocí extraktu z tohoto ovoce je velice snadné a na chuti to téměř nepoznáte.

Protizánětlivé účinky

Výhodou sladidla vytvořeného z monk fruit je především to, že má vysoký obsah antioxidantů. Ty bojují proti negativním vlivům volných radikálů na náš organismus. Společně s tím eliminují riziko vzniku zánětu a chrání naše tělo před infekcemi.

Kde jej využít

Využití tohoto sladidla je široké. Ve většině pokrmů jej nepoznáte, i když řada lidí říká, že má jistou pachuť, která může být v některých dezertech patrná. Nahradit jím cukr můžete zejména v těchto pokrmech:

  • Káva, čaj, limonáda
  • Salátové dresinky, omáčky
  • Smoothies, zmrzliny, jogurty
  • Cereálie, ovesné kaše

Kontraindikace

U některých lidí se může objevit alergická reakce. Jde koneckonců o exotické ovoce, které může být pro náš organismus cizí. Tyto komplikace však bývají spíše výjimečné. Nevýhodou je spíše vysoká cena takového extraktu a jeho omezená dostupnost. Spíš než v kamenných obchodech jej snáze zakoupíte na internetu, ale ujistěte se, že kupujete kvalitní výrobek.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]