Pálení bobkového listu: Na první pohled šarlatánská metoda má řadu pozitivních účinků

Fotografie: Depositphotos / Edit

Bobkový list patří mezi nejužitečnější dary přírody. Kromě kulinářského využití totiž nabízí i mnoho dalších, které prospívají zdraví.

Bobkový list je bylina ze středomoří, již si zamilovala většina kuchařů po celém světě. Věděli jste však, že kromě kulinářského využití nabízí také řadu zdravotních přínosů pro vaše tělo? Obsahuje totiž bohaté množství esenciálních olejů a antioxidantů, které například pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a celkově podporují kardiovaskulární oběh. Kromě toho však může posloužit i jako uklidňovací prostředek, a to zejména v případě, že ho spálíte v místnosti, říká lékařka Deborah Weatherspoon.

Blahodárné přínosy bobkového listu

Některá místa jsou obklopena mimořádnou aurou a mají určitou vůni, která váš pobyt ozvláštní vnitřním klidem a mírem. Důvodem bývá především kouř z hořkých bobkových listů, jež mají kromě kulinářského využití mnoho dalších vlastností. O těch již v dávných dobách věděli staří Řekové a Římané, kteří věřili v léčivé účinky této blahodárné rostliny a používali ji nejen k vaření, ale také k mnoha ceremoniálům a zdravotním léčbám. Proto je dodnes považována za symbol vítězství a triumfu.

Dnes, po mnoha staletích, se díky odborným studiím ukázalo, že měli pravdu, protože bobkové listy disponují nejen uklidňujícími účinky, které podporují psychickou rovnováhu, ale také tlumí bolest, působí protizánětlivě a pomáhají předcházet epileptickým záchvatům. To především díky obsahu éterických olejů, jež uvolňují dýchací cesty a napomáhají jedinci dosáhnout pocitu relaxace. Je toho ovšem mnohem více – bobkový list také pomáhá snižovat krevní tlak, regulovat hladinu cukru v krvi, udržovat zdravou hladinu cholesterolu a v medicíně je často používán při léčbě nespavosti a stresu.

Co se stane, když spálíte bobkový list

Chcete-li využít uklidňujícího účinku, kterým disponuje tato blahodárná rostlina, jednoduše spalte několik bobkových listů ve vhodné nádobě – listy by měly být suché, aby bez problému shořely. Po několika minutách ucítíte, jak vaši místnost naplňuje uklidňující vůně, která účinně snižuje stres a napětí, uvolňuje svaly a dodává pocit klidu. Ještě než tuto metodu aplikujete, ujistěte se, že v blízkosti místa, kde bobkové listy pálíte, nemáte nic hořlavého.

Fotografie: Pexels

Pozor si dejte také v případě, že budete chtít s bobkovým listem vařit. Je důležité, abyste listy vždy vyndali z daného pokrmu nebo omáčky a následně je vyhodili – jsou totiž velmi hořké a po konzumaci by vám mohly způsobit žaludeční potíže. Do svého jídelníčku můžete přidat také další bylinky ze středomoří, jako je tymián, rozmarýn nebo majoránka. Ty přináší taktéž řadu blahodárných přínosů, které vaše tělo jistě ocení.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]