Pomalý metabolismus může za problémy s hubnutím. Nastartovat ho na plné obrátky zvládne každý

Fotografie: Depositphotos

Pomalý metabolismus patří mezi časté příčiny přibývání na váze. Tyto triky vám ho pomohou opět nastartovat a začít tak konečně hubnout.

Mnoho lidí si myslí, že zrychlení pomalého metabolismu vyžaduje pouze hodiny tréninku a každodenní hladovění. Pravdou však je, že abyste dosáhli tohoto náročného úkolu, musíte zavést do svého života více netypických změn, jako je zejména správný stravovací režim a například také různá intenzita tréninku, říká lékařka Grant Tinsley. Pokud tedy i vy toužíte po tom, abyste hubli rychleji a získali vysněné tělo, níže jsme pro vás připravili seznam osvědčených triků, které vám pomohou nastartovat metabolismus, a shazovat tak přebytečná kila mnohem efektivněji.

Méně sacharidů a více bílkovin

Osvědčený způsob, jak si zajistit rychlejší metabolismus, je snížení příjmu sacharidů. Berte však na vědomí, že byste je neměli vynechávat kompletně – důležité jsou zejména po ránu, kdy poskytují tělu a mozku dostatek potřebné glukózy, a bezprostředně po tréninku, protože pomáhají doplnit energii a poskytují vysoký pocit sytosti. Namísto nich byste měli do svého jídelníčku raději zařadit více bílkovin, které přirozeně podporují rychlejší metabolismus a udržují tělo taktéž déle syté.

Přerušovaný půst

Přerušovaný půst je stále oblíbenějším nástrojem pro efektivní hubnutí. Již mnoho odborníků o tomto typu stravování hovoří jako o skvělém způsobu, jak zrychlit metabolismus a získat mnohem více energie do svého dne. Můžete vyzkoušet několik různých variací, ovšem mezi ty nejlepší patří přerušovaný půst 16/8, kdy 16 hodin hladovíte a během 8 hodinového okna můžete jíst vámi zvolené potraviny.

Kontrola stravy

Existují tři klíčové kroky, které vám pomohou udržet zdravý stravovací režim a nastartovat váš metabolismus – vždy si připravujte jídlo u sebe doma a také ho tam jezte (nejlépe s minimem soli a cukru), vyhýbejte se zpracovaným potravinám a zařaďte do svého každodenního jídelníčku ovoce a zeleninu bohatou na vlákninu. Kontrola stravy patří mezi základy zdravého těla, a proto byste na ni nikdy neměli zapomínat.

Jezte pomalu

Na své jídlo byste si měli vždy vyhradit dostatek času. Čím pomaleji totiž jíte, tím více si jídlo nejen vychutnáváte, ale také se v důsledku cítíte mnohem sytější. Kromě toho i ulehčíte svému trávicímu traktu. Rozhodně byste však neměli jíst ve spěchu a stresu, protože v takovém případě nebudete mít ze zkonzumovaných potravin naprosto žádný užitek.

Vyjděte ze své komfortní zóny

Pokud chcete zrychlit svůj metabolismus, musíte své tělo občas překvapit. S tím vám pomůže zejména změna intenzity tréninku – například zvyšte počet opakování nebo obtížnost samotných cvičení (případně můžete vyzkoušet nový sport). Dalším skvělým způsobem, jak se šokovat a posílit tak své tělesné funkce, jsou pravidelné studené sprchy nebo víkendové saunování.

Fotografie: Pixabay

Správný typ cvičení

Dalším účinným způsobem, jak zrychlit metabolismus pomocí správného cvičení, jsou vysoko frekvenční intervalové tréninky. Jedná se například o běhání po dobu 40 vteřin a následné zvýšení intenzity po dobu následujících 20 vteřin, kdy ze sebe vydáte veškeré síly. Tímto způsobem skvěle šokujete své tělo, které bude následně mnohem rychleji spalovat kalorie. Nezapomínejte však také na dostatečný odpočinek, aby vaše tělo mohlo správně regenerovat.

Zdroj: Healthline