Zřejmé projevy nedostatku vápníku v těle, které se vyplatí na 100 % znát

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek vápníku v těle je závažný problém, který může mít fatální dopady na vaše zdraví. Pokud pociťujete tyto příznaky, měli byste co nejdříve zakročit.

To, že je vápník důležitý pro zdraví vašich kostí jste pravděpodobně poslouchali již ve svém mládí. S přibývajícím věkem však mají lidé tendenci věnovat tomuto důležitému minerálu čím dál menší pozornost, což se může závažně odrazit na jejich zdraví. Jeho nedostatek totiž může vést k nebezpečným zdravotním dopadům, které na vás mohou zanechat trvalé následky, říká lékařka April Kahn. Níže se proto můžete seznámit se 6 nejčastějšími příznaky nedostatku vápníku, které byste rozhodně nikdy neměli ignorovat.

Křeče v nohou

Nedostatek vápníku v těle často vede ke vzniku křečí nervových zakončení na nohách. Tento nepříjemný problém se může objevovat zpravidla v noci, kdy se váš mozek snaží spolu se všemi částmi organismu regenerovat a připravovat se na bezproblémový start dalšího dne. Proto v případě, pokud se již delší dobu potýkáte s nevysvětlitelnými křečemi nohou, rozhodně na nic nečekejte a co nejdříve poraďte se svým praktickým lékařem.

Mravenčení nebo necitlivost

Stejně tak, jako může nedostatek vápníku v těle způsobovat křeče v nervových zakončení končetin, tak může vést také k častému mravenčení nebo necitlivosti v těchto místech. Pokud se s tímto problémem potýkáte jednou za čas, se vší pravděpodobností vám nic nehrozí, ovšem pokud vás tyto nepříjemnosti trápí již několik dní v kuse, rozhodně byste to měli začít co nejdříve řešit s odborníkem.

Zubní kazy a slabé nehty

Pokud lidská tělo dlouhodobě postrádá dostatek vápníku, začne jej čerpat z jeho vlastních zásob – tedy například vašich zubů, které v důsledku slábnou a jsou náchylnější k poškození. Stejný problém může postihnout také vaše nehty. Ty se zase v důsledku nedostatku tohoto minerálu mohou začít štěpit nebo snadno lámat.

Fotografie: Pixabay

Problémy se spánkem

Vápník pomáhá produkovat melatonin, hormon, který reguluje naše biologické hodiny (ty určují čas, kdy je pro vaše tělo nejvhodnější jít spát a kdy naopak vstávat). Hladina tohoto minerálu se navíc zvyšuje, když tělo upadne do hlubokého spánku. Jeho nedostatek proto bývá častou příčinou nespavosti, problému, který může mít závažné dopady jak na vaše fyzické, tak i psychické zdraví.

Neurologické potíže

Nedostatek vápníku může vést také k neurologickým problémům, jako je ztráta paměti, halucinace nebo dokonce v některých případech epileptický záchvat (a to i u zdravých jedinců). Tento minerál je totiž velmi důležitý pro správnou funkci neurotransmiterů a svalových kontrakcí, a proto jeho akutní nedostatek může poškodit jak zdraví vašeho mozku, tak i vašich tělesných buněk. Pokud se s tímto příznakem potýkáte, rozhodně byste měli ihned zakročit.

Zdroj: Healthline, National Library Of Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]