Barva jazyka upozorní na poškozené zdraví. Nejčastější varovné signály se nevyplácí přehlížet

Fotografie: Depositphotos

Jazyk může vypovídat mnohé o tom, co se ve skutečnosti děje ve vašem těle. Zde najdete nejčastější příznaky, které byste neměli nechat bez povšimnutí.

Jazyk je jedním z nejdůležitějších orgánů v těle. Nejenže pomáhá žvýkat a polykat potravu, ale je také jednou z částí úst, která je vstupní branou do těla pro miliony virů a bakterií. Proto je také důležité, abyste dbali na ústní hygienu a denně si umývali jazyk. V opačném případě se můžete potýkat s řadou nepříjemných stavů, které mohou ovlivnit váš život. Vzhled jazyku však může také vypovídat mnohé o vašem zdraví. Zde najdete nejčastější signály, které byste rozhodně neměli nechat bez povšimnutí, říká lékařka Elaine K. Luo.

Hrbolatý jazyk pokrytý nažloutlým povlakem

Příčinou nažloutlého povlaku na jazyku bývá ve většině případech plíseň candida albicans, která je rovněž zodpovědná za vaginální infekce. Obvykle postihuje osoby s oslabeným imunitním systémem, které podstupují chemoterapii, užívají antibiotika nebo mají imunosupresivní onemocnění. Pokud se s tímto příznakem potýkáte, rozhodně byste měli co nejdříve navštívit svého praktického lékaře.

Fialová barva jazyku

Pokud jste si všimli, že je váš jazyk fialový nebo má podobný odstín, pravděpodobně se potýkáte s problémy s krevním oběhem. Mezi ty nejčastější patří vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo chronická bronchitida. V tomto případě je opět důležité co nejdříve navštívit odborníka a zahájit včasnou léčbu.

Fotografie: Freepik

Černý a chlupatý jazyk

K tomuto příznaku dochází, když chuťové pohárky na jazyku rostou více, než je obvyklé, a to zejména v důsledku invaze bakterií. Příčinou tohoto problému však může být také časté kouření, přílišná konzumace velkého množství kávy, dehydratace nebo suchost v ústech a užívání některých léků. Pokud je váš jazyk však pouze chlupatý, jedná se o stav zvaný paratrichóza, který se může vyskytnou zejména po operacích, při níž byl odstraněn nádor.

Jazyk s červenými lézemi

Tímto příznakem trpí zejména chroničtí kuřáci. Pokud jsou léze malé, nemusí znamenat žádné riziko, ovšem pokud se neléčí, mohou se zhoršit a vést k rakovině jazyka. Pokud se s lézemi potýkáte i vy, raději se co nejdříve obraťte na svého praktického lékaře, který vám doporučí vhodný léčebný postup.

Vředy na jazyku

Vředy jsou malé, bolestivé léze, které se mohou objevit na jazyku v případě, pokud jste neustále ve stresu nebo máte nízkou obranyschopnost imunitního systému. Většinou sami od sebe odezní, ale pro rychlejší léčbu můžete užívat mastičky či nálevy.

Jazyk s s prasklinami

Stejně jako se lidem dělají s přibývajícím věkem vrásky kolem očí, mohou se jim začít dělat vrásky také na jazyku. V tomto případě se však jedná spíše o prasklinky, které jsou v zásadě neškodné, ovšem při jejich výskytu byste měli dodržovat dobrou ústní hygienu, aby se v nich nehromadily bakterie a nezpůsobovaly nepříjemný zápach či nepohodlí.

Jazyk s bílými lézemi

Pokud si všimnete, že se na vašem jazyku objevily léze s bílým povlakem, které jsou bolestivé, měli byste velmi rychle zpozornit. Tento stav, známý také jako leukoplakie, je závažné onemocnění, které může vést k rakovině. Nejčastěji se tento problém vyskytuje zejména u chronických kuřáků.

Zdroj: Healthline, Healthline