Vysušená pokožka a popraskané rty jsou běžné symptomy. Dehydrataci však lze občas identifikovat podle často přehlížených příznaků

Fotografie: lol1VNIO / Creative Commons / Attribution 4.0

Dehydratace je závažný problém, který se může velmi negativně podepsat na vašem zdraví. Abyste se před ní ochránili, rozhodně neignorujte tyto příznaky.

Dehydratace je závažný problém, který může ovlivnit jak vaši energetickou hladinu, tak i váš duševní stav. Je proto důležité, abyste se před ní chránili, a zamezili tak jejím negativním důsledkům, jež mohou závažně ohrozit vaše zdraví. Naštěstí existuje několik typických příznaků, kterými se vás tělo před ní snaží varovat. Níže se můžete podívat na seznam těch nejčastějších z nich. Pokud se u vás některý objeví, rozhodně byste to měli co nejdříve konzultovat se svým praktickým lékařem, říká doktorka Amy Richter.

Tmavě zbarvená moč

Pokud nepijete dostatek tekutin a vaše tělo se začíná potýkat s dehydratací, odrazí se to především na vaší moči. Ta bude mít tmavší barvu a vy budete mít také menší nutkání chodit přes den na toaletu. Příčinou tohoto příznaku je skutečnost, že se vaše tělo snaží šetřit více vody, a proto ji neuvolňuje do močového měchýře. Z tohoto důvodu se v tomto orgánu hromadí více odpadních látek, jako je sodík a močovina, které moči dodávají tmavě žlutou, někdy až hnědou barvu.

Suchá pokožka, snížená pružnost kůže a popraskané rty

Jedním z nejčastějších příznaků dehydratace je také suchá pokožka, popraskané rty a snížená elasticita kůže. Pokud se tedy u vás některý z těchto problémů objeví, rozhodně byste neměli na nic čekat a měli byste jít navštívit svého praktického lékaře (nebo začít pít více obyčejné vody). Berte však na vědomí, že všechny tyto symptomy mohou být příznakem mnoha dalších zdravotních potíží, a proto se o nich raději opravdu poraďte s odborníkem. Ten vám provede obyčejný kožní test a stanoví vhodnou léčbu.

Bolesti hlavy

Při nedostatečném příjmu tekutin a následné dehydrataci se také můžete potýkat s nepříjemnými bolestmi hlavy. Podle jedná z teorií totiž nedostatek vody v těle vede k roztahování krevních kanálků v mozku, což způsobuje nepříjemné pocity a časté migrény. Někteří odborníci dodávají, že tímto příznakem mohou trpět někteří lidé méně než ostatní – záleží především na jejich genetice.

silná bolest hlavy, migréna
Fotografie: Pexels

Závratě a točení hlavy

Dehydratace může také způsobit závratě a točení hlavy, a to zejména když se po nějaké době postavíte. Příčinou tohoto problému je především ortostatická hypotenze, což je lékařský termín pro snížení krevního tlaku, k němuž dochází po rychlé změně polohy těla. Tento problém postihuje zejména starší dospělé, u kterých je riziko nedostatku tekutin v těle mnohem vyšší a jejich objem krve je naopak velmi nízký – to ovšem neznamená, že byste ho neměli řešit, pokud spadáte do nižších věkových kategorií.

Bušení srdce a nízký krevní tlak

Nedostatečný příjem tekutin může negativně ovlivnit váš celkový zdravotní stav, a to včetně srdce. Často se proto při dehydrataci mohou objevit příznaky, jako je bušení srdce, třepot nebo nepravidelný srdeční tep. Příčinou těchto nepříjemných problémů je především skutečnost, že srdce v tomto případě snižuje svůj výdej, tedy množství krve, které přečerpá za minutu. Stejně tak se může v případě dehydratace objevit i nízký krevní tlak (k tomu však dochází v případě, kdy člověk postrádá výrazné množství tekutin).

Zdroj: Healthline