Příznaky blížící se mozkové příhody můžete včas zaregistrovat a přivolat pomoc dříve, než bude pozdě

Fotografie: Freepik

Jednou z velmi nepříjemných zdravotních komplikací je mozková příhoda, po jejímž zásahu může člověk i zemřít. Doprovází ji jisté příznaky, které když rozpoznáte, můžete zachránit život sobě nebo někomu jinému, říká lékařka Elaine K. Luo.

Lidské tělo je velmi složitý organismus, v němž bývá vše navzájem propojeno a každá část musí pracovat na plný výkon. Občas však člověka postihne nějaká nemoc či zdravotní komplikace, které dokážou pěkně znepříjemnit život. Nejvážnější bývají potíže v oblasti hlavy, do níž vám ani lékaři častokrát nevidí. Pokud však na sebe budete dávat pozor a sledovat projevy těla, můžete některé nemoci odhalit včas sami.

Fotografie: Freepik

Bude vás bolet za krkem i v hlavě

Mozková příhoda se zpravidla dostaví tehdy, když vám začnou odumírat některé slabší buňky v mozku. To je projevem nedostatečné cirkulace krve, jíž se vám nedostane do hlavy tolik, aby zvládala zásobovat kyslíkem celý mozek. Je tedy zcela pochopitelné, že v takovémto případě vás nejspíše jako první začne bolet hlava. Pocit bývá silný, jakoby pulzující, a zpravidla pro něj nebývá jiné rozumné vysvětlení.

Fotografie: Unsplash

Kromě ostré bolesti můžete také cítit, jak vám najednou zatuhlo v krku. Otočit hlavou tak pro vás bude obtížné, nepříjemné a téměř až nemožné. Zablokovaná céva nedovolí vašim svalům, aby se dále hýbaly a působily jí ještě větší potíže. V důsledku umírání či omezení funkce buněk se může dostavit i částečná paralýza. Může se objevovat a opět mizet, či se dokonce projevit v noci během spánku, kdy máte tělo v klidné poloze.

Budete unavení, zmatení a malátní

Podobně jako jiné zdravotní komplikace, mozkovou příhodu rovněž doprovází nevolnost. Ta však může přerůst do fáze, kdy už nebudete sami zvládat držet rovnováhu a začnete se motat. Podle toho, jaká část mozku je napadena, se budou rozsah vaší malátnosti a její projevy lišit. Někdo není schopen stát chvíli rovně, jiným je výrazně omezena koordinace končetin navzájem, budete se tak navenek jevit jako nešikovní.

Ruce i nohy si začnou prakticky dělat to, co uznají za vhodné, a vaše zručnost bude výrazně oslabena. To vše navíc bude doprovázeno pocitem únavy a chutí ke spánku. Ohrožený jedinec často ztratí energii během minuty, nikoli postupně jako ostatní. Únava není projevem fyzického vyčerpání nebo nedostatku spánku, ale nesprávného okysličování mozku. Ten tak najednou přijde o energii a neudrží pozornost ani myšlenku.

Rapidně vám naroste krevní tlak

Tato komplikace vždy nemusí být jen projevem blížící se mozkové příhody, ale sama ji může vyvolat. V důsledku dlouhodobě zvýšeného tlaku se vám mohou poškodit cévy, které pak nejsou schopny dostatečně zásobovat mozek kyslíkem. Znamená to tedy, že by lidé se zvýšeným krevním tlakem měli častěji kontrolovat a dávat pozor na ostatní příznaky. Pokud na sobě některý z výše uvedených symptomů pocítíte, navštivte lékaře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]