Ovoce, které chutná a zároveň podpoří zdraví vašeho srdce

Některé plody jsou skvělé pro to, aby pokožka vypadala mladě a krásně. Jiné jsou vynikajícími posilovači imunitního systému. Pak jsou také plody, které jsou velmi dobré v boji proti všem druhům zažívacích potíží. A některé jsou ceněné pro svou schopnost chránit klouby před bolestivostí a ztuhlostí. Existuje také ovoce, které dokáže posilovat zdraví srdce. Právě na toto ovoce se dnes zaměříme.

Jablka

Jablka obsahují spousty antioxidantů, jež pomáhají zabránit přilnutí cholesterolu k vnitřní stěně tepen, čímž chrání tepny před kornatěním a zvyšováním krevního tlaku. Pravidelná konzumace jablek může tedy výrazně snížit riziko srdečních chorob, srdečního infarktu a mrtvice.

Banány

Každý ví, že banány jsou vynikajícími zdroji draslíku, a uvedený minerál je v boji proti srdečním chorobám díky několika úžasným věcem dokonalý. Nejprve draslík v banánech pomáhá snižovat krevní tlak – vysoký krevní tlak je považován za rizikový faktor srdečních chorob. Za druhé, minerál pomáhá udržovat pravidelný srdeční rytmus. Podle odborníků na srdce mohou nepravidelné srdeční rytmy nebo arytmie zvyšovat pravděpodobnost tvorby krevních sraženin, které mohou způsobit srdeční infarkt a mozkovou mrtvici.

Meruňky

Co je tak úžasného na meruňkách, je to, že jsou bohaté na vitamíny A, C a E, což jsou antioxidanty, které mohou pomoci chránit srdce a kardiovaskulární systém před poškozením. Tuto skvělou vlastnost nemají pouze čerstvé meruňky, ale i ty sušené. Kompotované meruňky tuto vlastnost mají také, ale spíš ty z domácích zdrojů, kde je kontrolovatelné množství cukru a žádná zbytečná chemie.

Pomeranče

Pomeranče jsou zdrojem vitamínu C, což je antioxidant, který pomáhá chránit tepny před ucpáním a poškozením. Kromě pomerančů jsou to i další citrusové plody. Pomeranče a jiné citrusové plody lze konzumovat oloupané nebo ve formě šťávy.

Bobulovité ovoce

Ať už jsou to borůvky, maliny, ostružiny či jahody – veškeré bobule jsou vynikajícími zdroji antioxidantů a draslíku, také dietní vlákniny, která odvádí nadbytek cholesterolu z těla. Podle odborníků je mražené bobulovité ovoce stejně dobré pro vaše tělo, zejména pro vaše srdce, jako čerstvě sklizené plody.

Papája

Stejně jako pomeranče a jiné citrusy, je i toto tropické ovoce nabité vitamínem chránícím tepny. Navíc má také protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají dobře se starat o vaše srdce. Papája bohužel zraje opravdu rychle. Jakmile dorazíte z obchodu s potravinami nebo z farmářského trhu, ihned ovoce vložte do ledničky a pokuste se spotřebovat do 2 dnů.

Fotografie: Pixabay