Nehty jsou zrcadlem zdraví. Mohou upozornit na celou řadu nemocí

Fotografie: Freepik

Prohlédli jste si někdy důkladně své nehty? Stejně jako vlasy nebo pokožka totiž naznačují, jaký je náš zdravotní stav. Pokud tělu chybí vitamíny, minerály nebo jiné potřebné látky, projeví se to i na estetické stránce člověka. Nehty vám svou pevností, barvou a tvarem mohou napovědět, jestli je vaše zdraví v pořádku.

Jak vypadá zdravý nehet

Ideálně by nehty měly být pevné bez stálého lámání. Konce, které přesahují lůžko, se mají pyšnit světlým odstínem bílé nebo lehce šedé a celý nehet by měl být bez skvrn a nerovností na povrchu. Pokud na svých nehtech pozorujete jeden z níže uvedených příznaků, potýká se vaše tělo s nějakým problémem.

  • Bílé skvrny
  • Žluté skvrny
  • Hnědé skvrny
  • Vlnitý povrh
  • Praskliny
  • Drážky

Proč se objevují bílé skvrny

Obvykle se bílé skvrny na nehtech připisují drobným zraněním a mnohdy tomu tak i je. V některých případech jde ale o problém zvaný leukonychia, která může způsobit až zbělání celého nehtu. Pokud se u vás tato malá kosmetická vada objeví, měli byste se raději poradit s kožním lékařem.

Fotografie: Pixabay

Leukonychia

Kůže by měla pevně přilnout k nehtu a vytvořit tak po celé jeho délce světle růžový odstín. Pod nehtem se ale může vytvořit prázdný prostor, který změní barvu na bílou a vypadá jako skvrnka nebo proužek.

Leukonychia vzniká například při užívání antibiotik, při nedostatku vitamínů a minerálů v těle. Především se jedná o zinek, železo a vápník. V nejhorším případě může jít o otravu arzenem či olovem.

Když se nehty lámou nebo kroutí

Také konce nehtů by měly být pevné a silné. Pokud se neustále lámou, může být problém opět v příjmu vitamínů. Zkuste přemýšlet, zdali je vás jídelníček dostatečně pestrý a bohatý na syrovou zeleninu a ovoce. Nedostatek vitamínu A a E, které jsou rozpustné v tucích, totiž může způsobovat bílé skvrny velmi často.

Kroucené konce byste neměli zanedbávat. Značí často problémy s kardiovaskulárním systémem nebo potíže, které souvisí s činností plic. Jestliže je nehet na povrchu nerovnoměrný, jedná se s velkou pravděpodobností o psoriázu nebo ekzém.

Nezdravá barva

Dokonce i lehce modré zabarvení by vás mělo upozornit na kardiovaskulární obtíže. Krev může být málo okysličená a nejspíše nemá dostatek železa. V takovém případě je vhodné kontaktovat lékaře a problém vyřešit.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]