Příznaky onemocnění ledvin, které není radno přehlížet: Patří mezi ně i problémy s močením a vyrážky

Fotografie: Depositphotos

Onemocnění ledvin se může vážně podepsat na vašem celkovém zdraví. Jakmile proto na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději zavítejte k lékaři.

Onemocnění ledvin představuje vážné nebezpečí pro lidské zdraví. Pokud byste ho tedy na sobě rozpoznali, je dobré se co nejrychleji zaměřit na vhodnou léčbu, kterou vám pomůže stanovit lékař. Ještě horší je poté fakt, že se v raných stádiích projevuje jen zřídka, což může ztížit jeho diagnostiku. O to důležitější je, abyste byli schopni zakročit včas a jakékoli změny související s tímto orgánem řešili okamžitě, říká doktor Kevin Martinez.

Problémy s močením a přítomná krev

Funkce ledvin souvisí s tvorbou moči, a proto se jejich onemocnění může projevit například častějším močením. Zpravidla mají pacienti nutkání chodit na toaletu během noci a mnohdy je vylučování tekutin pálí nebo při něm pociťují bolest. Moč může být také zakalená, zpěněná nebo zabarvená a v krajních případech se v ní může objevit také krev. Pokud k tomuto příznaku již došlo, měli byste to podle Cynthie Taylor Chavoustie okamžitě řešit s odborníkem.

Kvůli neschopnosti ledvin odstraňovat přebytečnou moč z krve se pak mohou objevit po těle otoky, vysvětluje lékařka Megan Soliman. Zpravidla postihují oblasti kotníků a chodidel, ruce a také tváře. Někdy pak může dojít k tvorbě otoku na plicích, což dále vede k dušnosti. Onemocnění tohoto orgánu rovněž přispívá k většímu riziku bolesti zad nebo těsně pod hrudním košem. Na Zdravém Stravování jsme také psali o typických příznacích onemocnění jater.

bolest ledvin
Fotografie: Freepik

Před onemocněním jater varují klíčové příznaky. Patří mezi ně i tmavá moč a zvracení

Kožní vyrážka, svědění a únava

Ledviny stojí za redukcí odpadních látek v krvi. Pokud tedy nefungují správně, může to ovlivnit pokožku, zejména ve formě vyrážek nebo silného svědění. Stejně tak se v případě onemocnění tohoto párového orgánu může dle webu Healthline objevit únava, snížená výdrž při sportu, a někdy dokonce závratě nebo poruchy paměti. Jakmile na sobě kteroukoli z těchto známek rozpoznáte, co nejrychleji se vydejte k lékaři.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]