Onemocnění, která mohou výrazně zhoršit stav pokožky a vyžadují zvýšenou pozornost

Fotografie: Freepik

I když máte pocit, že vás žádné vážnější onemocnění netrápí, vaše pokožka může upozorňovat, že je něco v nepořádku. Dermatologa byste měli navštěvovat jednou ročně, aby zkontroloval všechna vaše znaménka a nevhodné úkazy na kůži, ale dále také aby mohl upozornit na příznaky nebezpečných onemocnění.

Cukrovka

Téměř polovina lidí s diabetem druhého stupně má kožní problémy. Jedním z nejčastějších je ztmavnutí kůže na krku a v podpaží. Pacienti tomuto signálu často nevěnují pozornost, ale dermatologové před ním varují. Může jít o prvního ukazatele cukrovky, kterého není radno přehlížet.

Fotografie: Pixabay

Pokud budete signály ignorovat, hrozí, že se zhorší nejen stav vaší pokožky, ale také mohou trpět orgány ve vašem těle. Připravte se, že pak přijde slabost, únava a spousta dalších problémů spojených s onemocněním.

Lupus

V tomto případě se objevuje vyrážka na lícních kostech. Připomíná kopřivku a pokožka může začít také svědět. Nejčastěji toto onemocnění postihuje ženy, a proto patříte-li do rizikové skupiny, vydejte se na pravidelnou prohlídku k dermatologovi. Vyrážka se může objevit také na pokožce hlavy.

Artritida

Jedná se o zánětlivé onemocnění, které je doprovázeno otoky a bolestmi v kloubech. V průměru asi 20 až 30 procent pacientů si v souvislosti s nemocí stěžuje na malé podkožní útvary, které se nacházejí v blízkosti kloubů. Dalším příznakem artritidy je ztenčení kůže na hřbetu rukou nebo zvýšená lámavost nehtů.

Nemocná střeva

Crohnova choroba může být do poslední chvíle nenápadná. Pacienti ale tvrdí, že má vážné příznaky, které se objevují na kůži. Jde o malé vředy na nohou a kotnících, které postupně rostou. Také se na povrchu kůže mohou vytvářet trhliny.

Fotografie: Freepik

Hepatitida typu C

Univerzita v New Jersey zjistila, že 15 až 20 procent pacientů s  onemocněním jater má nějaký problém s pokožkou. Signály jsou různorodé a vyrážky se mohou u každého projevit jinak. Proto je vhodné změnu na pokožce vždy konzultovat s lékařem.

Nedostatek adrenalinu

Jednou z nejdůležitějších funkcí ledvin je regulace kortizolu. Hormonu, který nám pomáhá se vyrovnat se stresem. Pokud nadledviny nezvládnou svou práci a neprodukují dostatek tohoto hormonu, může se vyvinout Addisonova choroba. Mezi projevy patří svalová slabost a únava, dále úbytek na váze, snížená chuť k jídlu, nízký krevní tlak a cukr v krvi.

Onemocnění se vyvíjí postupně a je velmi často diagnostikováno v pozdějších stádiích. Jedním ze signálů, které mohou pomoci onemocnění včas odhalit, je ztmavnutí kůže a výskyt strií. Pokud si něčeho takového všimnete, neváhejte s návštěvou odborníka.