Výskyt akné na konkrétních částech těla signalizuje různé zdravotní komplikace

Fotografie: Freepik

Akné je nejrozšířenější kožní onemocnění, neobjevuje se pouze na tvářích a čele, ale pupínky vznikají v různé intenzitě po celém těle. Vliv na jejich vznik má počasí, chlad, horko nebo pocení, ale boláky mohou značit také různé druhy onemocnění.

Nejčastěji se akné objevuje na obličeji dospívajících, ale není pravdou, že trápí jen teenagery. I v dospělosti se tvoří pupínky na tvářích či čele, ale také na těle. Může to být vlivem změny teplot, při vysokých teplotách a zvýšené vlhkosti, zhoršené hygieně nebo velké prašnosti. V takovém případě pomůže jemná kosmetika, mytí pomocí lufu a žínek nebo tělové peelingy. Zapomínat by se nemělo na vzdušné oděvy z lnu nebo bavlny a pravidelná výměna ručníků a ložního prádla. Někdy ale akné i tak přetrvává, důvodem vzniku může být hormonální nerovnováha nebo jiná onemocnění. Co stojí za vznikem akné a jaké části těla jsou nejvíce náchylné a proč?

Stres a duševní nestabilita

I při dodržování všech doporučení akné nechce mizet? Velmi významnými faktory pro vznik zarudnutí, pupínků a boláků na těle jsou deprese, stres a celková duševní nestabilita. Stav pleti se zhoršuje při nedostatku spánku. Vhodné je naučit se odpočívat, pomůže jóga i meditace, z bylinných prostředků pomohou heřmánkové a mátové čaje.

Fotografie: Freepik

Nesprávná strava

Za rozvojem pupínků a špatným stavem pleti může být nezdravý jídelníček. Pleť je citlivá na tučné, sladké nebo solené potraviny. Za horším stavem pleti bývá přílišná konzumace jídel z rychlého občerstvení, cukrovinek nebo bílého pečiva. Vhodné je zaměnit nezdravé výrobky za zeleninu, ovoce, ořechy, semínka a fermentované a celozrnné produkty a luštěniny.

Alergie

V souvislosti s potravinami může vzniknout akné vlivem potravinových alergií, je vhodné navštívit alergologa, který pomocí testů zjistí konkrétní alergeny. Po vyloučení alergenů dojde ke stabilizaci pokožky.

Akné na hrudi značí žaludeční potíže

Podle výskytů pupínků se dá určit, co tělo trápí. Akné na hrudi značí žaludeční potíže, proto je nutné věnovat pozornost jídelníčku, především vyloučit nezdravé potraviny, tučná a smažená jídla, uzeniny, červené maso, sladkosti a výrobky s vyšším obsahem cukru.

Fotografie: Freepik

Ramena ohrožuje zvýšená hladina cukru

Krásná ramena v nátělníku? Pro hladkou pokožku na ramenou bez akné je důležité sledovat hladinu cukru v krvi. Při jejím zvýšení totiž dochází ke vzniku pupínků v této oblasti, je vhodné navštívit lékaře a nechat se otestovat odběrem krve.

Pupínky na krku se objevují při endokrinních potížích

Často se objevují pupínky také na krku, většinou je to vlivem potíží s trávicím nebo endokrinním systémem a za těmito obtížemi stojí nezdravé návyky, jako jsou kouření, pití alkoholických nápojů a nezdravý životní styl se spánkovým deficitem a přemírou stresu. Je vhodné se takovému počínání vystříhat a více cvičit, vhodné jsou pilates, meditace, jóga nebo plavání.

Boláky v intimních partiích

Za vznikem akné a boláků v intimních partiích stojí často nedostatečná hygiena nebo příliš těsné a nepohodlné prádlo. Je vhodné vyměnit umělé materiály za prodyšnou bavlnu. Při dlouhodobých obtížích je vhodné navštívit specialistu.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]