Intenzivní hubnutí má i své stinné stránky. Negativně může ovlivňovat hlavně náladu

Fotografie: Depositphotos

Lidé každoročně utratí prakticky miliony za různé produkty na hubnutí, od dietních plánů přes pilulky a fitness balíčky až po všelijaké očisty pomocí džusů.

Naneštěstí všudypřítomné poselství naší kultury, že menší postava a velikost těla nás může učinit šťastnějšími, atraktivnějšími a sebevědomějšími, způsobuje, že si mnozí z nás romantizují výhody hubnutí. Lidé si často představují, že když zhubnou, zázračně se jim změní život. Ale věřte tomu nebo ne, hubnutí má i svou temnou stránku, říká doktor Timothy J. Legg.

Dieta může zhoršit váš pocit z vlastního těla

Roky držení diety jen zhoršily to, jak se 49letá Elijah Selby, feministická transformační koučka ze San Franciska v Kalifornii, cítila ve svém těle. Vyzkoušela mnoho diet, než si uvědomila, že příčina jejího neštěstí pramení z toho, že se necítí dostatečně dobře.

Trvalo několik let, než se naučila milovat a přijmout sama sebe. Uvědomuje si, že naše kultura klade překážky, které ženy poškozují a zahanbují. „Společnost nám dává najevo, že nejsme v pořádku takové, jaké jsme. Je těžké tato poselství rozpoznat, protože je to kulturní voda, ve které plaveme a která nás nutí věřit, že je to pravda,“ říká.

Elijah léta zkoušela řadu plánů na hubnutí, ale jak kila ubývala, cítila se hůř, ne lépe. Držela dietu, zhubla, ale pak se zase cítila hrozně. Bylo to vyčerpávající. Stejně jako miliony mužů a žen i ona věřila, že hubnutí zvýší její pocit vlastní hodnoty. Teprve když se jí narodil syn, rozhodla se změnit životní styl. Namísto soustředění se na hubnutí se začala soustředit na wellness.

deprese stres
Fotografie: Freepik

Snaha o hubnutí může změnit chemické látky v mozku

Výhradní zaměření na hubnutí může poškodit vaši pohodu. Na psychologické úrovni existuje určitý pocit „úspěchu“, který nám naše kultura dává pocítit, když vidíme, že číslo na váze klesá. Bohužel nám nikdo neřekne, co máme dělat, pokud to přestane, což může vytvořit začarovaný kruh necítění se dost dobře.

Většina lidí si neuvědomuje, že diety omezují chemické látky v mozku, které mají na starosti štěstí, což může ovlivnit vaši náladu. A pro některé jedince se hubnutí stává posedlostí nebo závislostí, což zatěžuje osobní vztahy a psychické zdraví. Snaha zhubnout je škodlivější než samotná vysoká váha.

Další negativní důsledky hubnutí

Hubnutí se často stává cílem mnoha lidí, kteří touží po zlepšení svého zdraví a vzhledu. Nicméně je důležité si uvědomit, že tento proces může mít také svou temnou stránku. Extrémní diety a nedostatek nutričních hodnot mohou vést ke zdravotním problémům, ztrátě svalové hmoty a jojo efektu. Je důležité hubnout zdravým způsobem a pod odborným vedením, aby se minimalizovala rizika spojená s hubnutím. Co vám hrozí?

  • Ztráta svalové hmoty,
  • omezující diety,
  • nárůst hmotnosti po skončení diety,
  • špatné složení stravy,
  • psychické problémy,
  • sociální tlak,
  • zdravotní rizika.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]