Odborníci vyvrátili mýty o tom, že pravidelná konzumace vajec není zdravá, ba naopak

Ještě před několika lety byla vajíčka považována za poměrně nezdravou potravinu a dlouho se myslelo, že jsou jedním z největších zdrojů špatného cholesterolu. Odborné vědecké studie ale všechny tyto mýty vyvrátily a dnes jsou vajíčka právem považována naopak za potravinu velmi zdravou. Jejich nespornou výhodou je také nízká cena a to, že je do vašeho jídelníčku můžete zařadit mnoha různými způsoby.

Co vajíčko obsahuje?

Všichni víme, že vajíčko se skládá ze tří částí, skořápky, bílku a žloutku. Skořápku většina z nás vyhazuje, ale v současné sobě se ukazuje, že to není úplně dobrý nápad, neboť i skořápka je plná cenných látek, a tak můžete na internetu najít mnoho článků o tom, jak ji můžete následně využít. Dalšími dvěma částmi jsou žloutek a bílek.

Vajíčka jsou plná nejrůznějších vitamínů, zejména vitamínů skupiny B, dále vitamínu C, D, E a K. Z minerálních látek jsou bohatá zejména na železo a selen, dále jsou výborným zdrojem bílkovin, omega-3 mastných kyselin a antioxidantů. Samozřejmě je lepší, pokud konzumujete vejce organická, která neobsahují hormony a antibiotika, jak tomu bohužel někdy bývá u vajec z velkochovů.

Posilují imunitu a snižují stres

Zdravý člověk může bez problémů jíst jedno či dvě vejce denně. To mu na oplátku pomůže v boji s nejrůznějšími infekcemi, neboť vejce jsou bohatá na selen a vitamín D, které jsou důležité pro správné fungování našeho imunitního systému. Zároveň vajíčka obsahují také velké množství aminokyselin, které účinně podporují duševní zdraví a regulují uvolňování serotoninu, tedy neurotransmiteru odpovědného za relaxaci, klid a dobrou náladu.

Fotografie: Freepik

Regulují hladinu cholesterolu a prospívají vašim očím

Pokud jde o obávaný cholesterol, ten se nachází pouze ve vaječném žloutku a podle odborných studií nikterak nezvyšuje hladinu škodlivého cholesterolu, naopak vejce obsahují kyselinu linolovou a lecitin, které přispívají ke snížení tohoto cholesterolu. Ve vejcích se nacházejí rovněž dva antioxidanty, lutein a zeaxanthin, které výrazně zlepšují vidění a podporují zdraví očí. Snižují také riziko kataraktu a makulární degenerace.

Zlepšují zdraví zubů, kostí i mozku

Pozitivní vliv na naše kosti a zuby souvisí zejména s vysokým obsahem vitamínu D, který je nezbytný pro jejich správný vývoj a růst, navíc tento vitamín podporuje vstřebávání vápníku, které je nezbytné pro metabolismus, trávení a zdravé srdce.

Fotografie: Pixabay

Důležitou součástí vajíček je i tak zvaný cholin neboli vitamín B8, který je velmi důležitý pro správný přenos vzruchů mezi nervovými buňkami. Podle několika studií snižuje cholin riziko demence a neurologických onemocnění, jako je například Alzheimerova choroba.

Prospívají kráse pokožky i štíhlé postavě

Díky vysokému obsahu komplexu vitamínů B, který je nezbytný pro zdravé vlasy a pokožku, přispívají vejce ke krásné a bezproblémové pleti, vlasům a nehtům. Pokud chcete snížit svou hmotnost, zcela jistě do svého jídelníčku vejce zařaďte, neboť obsahují nejen výše uvedené zdraví prospěšné látky, ale zároveň vás jejich konzumace skvěle zasytí. Na základě několika studií bylo prokázáno, že lidé, kteří jedí vejce k snídani, konzumují po celý den méně kalorií.

Úvodní Fotografie: Freepik


Řekněte ostatním, co si myslíte