Nezdravé návyky, které způsobují nepříjemnou bolest zad a dělá je více než 90% lidí

Fotografie: Freepik

Bolesti zad se rozhodně netýkají jen starších ročníků. Mohou vás potkat zcela nenadále, ale většinou mají nějaký původ. A často se dá udělat snadné opatření, které vám pomůže se nepříjemné bolesti zbavit. Pokud netušíte, co by mohlo být příčinou vašich problémů, inspirujte se na následujících řádcích.

Nosíte příliš těžké věci

Všichni musíme nosit kabelky, tašky, batohy nebo jiná zavazadla. I když si to možná neuvědomujeme, někdy mohou naše záda přetěžovat a následkem je bolest.

Pokud navíc nosíte těžké předměty s nesprávným držením těla, vaše páteř bude trpět ještě více. Abyste se vyhnuli bolestem zad, vyplatí se postupovat podle těchto rad:

  • Nenoste zbytečnosti. Každý den nepotřebujete deštník nebo plnou láhev vody.
  • Místo nošení kabelky na jednom rameni zkuste rozložit váhu na obě ramena pomocí batohu.
  • Pokud potřebujete nést hodně věcí, rozdělte váhu do dvou zavazadel, abyste lépe mohli zátěž rozložit.
  • Pokud vaše věci váží příliš, zkuste použít kolečkový kufr.

Špatně zvedáte těžké předměty

Tušíte, jak by se správně měly zvedat těžké předměty? Rozhodně ne tak, že se předkloníte a váhu zvedáte svými bedry. Pokud to tak děláte, hned známe důvod vašich potíží. Daleko spíše se hodí břemena zvedat tak, že pokrčíte kolena, dřepnete si a se závaží se zvednete. Zapojíte tak do práce i vaše nohy a stehenní svalstvo, které je silné a takovou zátěž bez problému zvládne.

Máte sedavé zaměstnání

Ať už je to práce nebo škola, pravděpodobně trávíte příliš mnoho času sezením. Dnes je to problém valné většiny z nás. Je jasné, že zaměstnání kvůli tomu asi nezměníte, ale musíte si hodiny sezení alespoň správně vykompenzovat.

Po každé hodině sezení je nutné udělat si 10minutovou přestávku. Je dobré se krátce projít, protáhnout se, nadechnout se čerstvého vzduchu. Po práci pak nezapomeňte na plnohodnotný pohyb alespoň hodinu nebo hodinu a půl.

Fotografie: Freepik

Hrbíte se při chůzi

Chůze je jedním z nejzdravějších pohybů, ale někteří chodí shrbení a přetěžují svou páteř. Vaše držení těla by mělo být přirozené a rovné. Pokud nejste zvyklí udržovat správné držení těla, může to být zpočátku nepříjemné a poněkud bolestivé. Ale i přes počáteční nepohodlí se snažte tohoto zlozvyku postupně zbavit. Po několika týdnech bude pro vás snazší udržovat správné držení těla. Hlava by měla být vytažena nahoru, a ne vystrčena směrem dopředu. Bedra by měla být mírně podsazena.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]