Jasné příznaky, kterými se vám tělo snaží říct, že s ním není něco v pořádku

Záleží vám na vašem zdraví? Potom byste si měli všímat všech možných změn. Pokud se u vás zničehonic objeví zcela nov zvláštní návyk nebo neodbytná potřeba, měli byste být rozhodně na pozoru, neboť může indikovat mnohem závaznější problém zejména v oblasti tělesné pohody organismu a zdraví.

Máte-li najednou zvýšenou potřebu konzumace slaných jídel, nebo se vám změnily spánkové návyky, či se rapidně snížila jejich kvalita, může to být pouze akutní nedostatek, nebo dlouhodobý problém, který se náhle přetvořil do speciálního symptomu. Následujících 10 věcí obvykle znamená, že byste měly vyhledat odbornou pomoc, projeví-li se náhle a bez předchozí inklinace.

1.    Mravenčení nebo nepříjemný pocit v chodidlech

Začne-li se vám stávat, že v chodidlech často pociťujete mravenčení, nebo nepříjemný pocit, případně potřebu jimi hýbat i v případě, že se zrovna chystáte spát, č už odpočíváte, měli byste zbystřit. Může se jednat o projevy tzv. syndromu neklidných nohou, který může vést až k poruchám spánkového režimu a dalším neduhům.

2.    Hrubnutí kůže

Vyrážka na nějakém neobvyklém místě, suchá kůže, podráždění nebo její zdrsňování vždy indikují určitý nedostatek. Může se jednat pouze o málo hydratace pleti, problém však bývá spojen také s pochody vnitřní organismu, jako jsou hormonální změny, případně výskyt ekzému či alergie. Tento projev rozhodně nenechávejte bez reakce a nechte si pro jistotu udělat krevní testy.

3.    Příliš častý a dlouhý spánek

Porucha zvýšené potřeby spánku, tedy hypersomnia, se projevuje nejen jako důsledek časté konzumace alkoholických nápojů před spaním. Její příčiny mohou být také hlubšího charakteru, nejčastěji je to způsob, jakým se tělo brání nějaké nemoci. Tento autoimunitní reakce by měla být rozhodně konzultována s lékařem.

4.    Změny v rukopisu, ztráta čichu či velmi intenzivní sny

Uvedené symptomy mohou být kromě přemíry stresu spojeny také s nebezpečnou Parkinsonovou nemocí. Pokud máte náhle velmi neklidný spánek s barvitými či dlouhými sny, které jsou náročnější, co se obsahu týká, nebo se vám mění vyjadřovací návyky, ať už v řečové rovině, nebo se jedná o změny rukopisu, případně dochází ke snížené jistotě v běžných pohybech, může to být indikátor začínající manifestace tohoto onemocnění.

5.    Agresivní chování, negativní projevy a hněv

Nejste-li vyloženě cholerik a dochází-li u vás k nadměrnému přechodu do negativního až agresivního chování, mohou být symptomem počínající deprese. Ta se nemusí primárně spojovat pouze s pocity smutku, únavy a celkové ztráty energie, jejím projevem může být také náhlý velmi agresivní přístup k okolí.

6.    Zapomínání, únava a zhoršení libida

Tyto symptomy bývají často spojovány s depresí, jejich příčina však může být zcela jiná. Pokud ztrácíte chuť v intimní oblasti a současně více zapomínáte a jste unavení, je možné, že se u vás vyskytlo onemocnění štítné žlázy. Dysbalance v hladině hormonů produkovaných štítnou žlázou se promítne právě do celkové pohody a schopností organismu. Dalšími symptomy jsou zvýšená hmotnost či neustálý pocit chladu.

7.    Změna barvy očí

Objeví-li se na okrajích duhovky bílý nebo šedý prstenec, obvykle je spojován se zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi. Tento jev se vyskytuje především u osob starších 45 let a sám o sobě představuje pouze vizuální defekt, nikoliv onemocnění očí.

8.    Zvýšená chuť na slané potraviny

Začne-li si vaše tělo říkat o více soli, zřejmě je něco v nepořádku s vaším jídelníčkem. Primárně se mlže jednat o snahu doplnit chybějící minerály, může to být však také indikátor těchto neduhů:

  • anémie
  • dehydratace
  • PMS (premenstruační syndrom)

9.    Neustálý pocit žízně

Primárně se může jednat pouze o reakci těla na aktuální jídelníček, který obsahuje mnohem více slaných či ostrých pokrmů. Pokud se neudála žádná změna v této oblasti, může zvýšena potřeba pít znamenat počínající cukrovku, či se může jednat o příznak těhotenství.

10. Potřeba konzumace ledu

Někteří lidé led prostě rádi chroupou, objeví-li se tato potřeba náhle, může se jednat o symptom spojený s výživou organismu. Tato potřeba je spojena především s nedostatkem železa či anémií. V případě jejího výskytu si nechte pro jistotu provést krevní testy.

Fotografie: Shutterstock

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]