Neustále studené končetiny mohou signalizovat onemocnění či nedostatek důležitých látek pro tělo

Během chladných měsíců se může stát, že má člověk častěji studené ruce a nohy. Ovšem cítit chlad po těle a mít studené končetiny i během léta, může signalizovat nějaké onemocnění či jiný nedostatek. Ženy tímto problém trpí častěji. Společně se dnes podíváme, co vše může být příčinou vašich věčně studených rukou či nohou.

Nízká tělesná hmotnost

Nízká tělesná hmotnost – definována jako BMI pohybující se kolem 18,5 nebo méně, může mít za následek problém s chladem (studené končetiny). Pokud má člověk podváhu, chybí mi potřebná hladina tělesného tuku, která izoluje od chladu. Mimo to velmi hubený člověk, který přijímá jen minimum potravy (tedy i důležitých živin) má zákonitě zpomalený metabolismus, tudíž nedochází k vytváření dostatku tělesného tepla.

Porucha štítné žlázy

Jestliže je vám často chladno (i když ostatní tvrdí, že teplota je v místnosti naprosto v pořádku), mohla by za tím stát porucha štítné žlázy. Bez správné hladiny hormonů se váš metabolismus zpomalí a zabrání tomu, aby motor vašeho těla produkoval dostatečné teplo. Dalšími příznaky hypotyreózy (onemocnění štítné žlázy) jsou vypadávání vlasů, suchá kůže a únava.

Nedostatek železa

Železo je klíčový minerál, který pomáhá vašim červeným krvinkám přenášet kyslík do celého těla a dodává teplo a další živiny do všech buněk. Při nedostatku železa nemohou červené krvinky účinně vykonávat svou práci. Železo je také zásadní, protože jeho nedostatek může způsobit, že vaše štítná žláza je letargická, což vede k hypotyreóze.

Další možné příčiny

  • Špatný krevní oběh

  • Dehydratace organismu

  • Nedostatek vitaminu B12

  • Diabetes

  • Nedostatek svalové hmoty – nedostatek svalového tonusu přispívá k pocitu chladu/mrazu po těle

  • Únava – nedostatek spánku

  • Chronické onemocnění ledvin

  • Psychická zátěž a stres

Řešení

Jestliže vás studené nohy a ruce trápí v době sychravého počasí, pomůže horká polévka, čaj a teplá sprcha nebo teplé ponožky a samozřejmě pohyb, který patří k nejúčinnějším metodám, jak se rychle zahřát, probrat a rozproudit. Pokud však pozorujete pocit chladu a studené končetiny i během léta, sledujte i další příznaky a pátrejte, co může být příčinou. Případně vyhledejte odbornou pomoc, abyste nic nezanedbali. Uvažujte také o skladbě jídelníčku a zaměřte se na stravu podle ročního období, některé potraviny mají zahřívací efekt.

Fotografie: Pixabay