Za únavou a vyčerpáním mnohdy stojí nedostatek vitamínu D. Nachází se i v rybách a mléku

Fotografie: Shanghai killer whale / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Nedostatek vitamínu D je nebezpečný problém, který může mít závazné dopady na vaše zdraví. Pokud ho rozpoznáte, raději rychle změňte své návyky.

Hladina vitamínu D v těle zvýšit riziko předčasného úmrtí, stejně jako riziko úmrtí na rakovinu, srdeční onemocnění nebo onemocnění plic. Je proto důležité, abyste se měli před tímto nebezpečným problémem vždy na pozoru, a jakmile rozpoznáte jeho příznaky, co nejdříve se obrátili na svého praktického lékaře, říká doktorka Katherine Marengo.

Příznaky nedostatku vitamínu D

Nedostatek vitamínu D je velmi běžný problém a může mít různé příznaky. Mezi ty nejčastější však patří:

  • únava a vyčerpání,
  • svalové bolesti a slabost,
  • časté infekce,
  • snížená nálada,
  • oslabené kosti,
  • potíže s koncentrací,
  • zvýšená náchylnost ke zraněním.

Vitamín D je známý jako „sluneční vitamín“, protože se vytváří působením slunečního záření na kůži. Nový výzkum však ukázal, že jeho receptory se nachází také ve většině orgánů a tkání, což znamená, že hraje roli při regulaci mnoha dalších funkcí.

Pravděpodobnost úmrtí

Lidé s genetickou predispozicí k nedostatku vitamínu D mají o 25 % vyšší pravděpodobnost úmrtí z jakékoli příčiny. Podobně tomu je také v případě rizika úmrtí na srdeční onemocnění (také o 25 %), rakoviny (o 16 %) a onemocnění souvisejícího s plícemi (96 %). Nejhůř na tom jsou lidé, kteří trpí extrémním nedostatkem této živiny – u těch je až šestkrát vyšší pravděpodobnost úmrtí z jakékoli příčiny nebo na srdeční onemocnění a třikrát vyšší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu oproti zdravým jedincům.

vitamíny
Fotografie: Pixabay

Ukázalo se také, že reguluje procesy podílející se na udržování normálního krevního tlaku a kardiovaskulárních funkcí. Existují specifické mechanismy, kterými může vitamín D posilovat zdraví s ohledem na každou z konkrétních nemocí. Jeho klíčová role pravděpodobně spočívá v tom, že zvyšuje schopnost přežití tím, že udržuje minimální rezervy potřebné k udržení života.

Jezte dostatek vitamínu D

Pokud se chcete ochránit před nebezpečím, snažte se pravidelně chodit na slunce a konzumujte potraviny bohaté na tento vitamín, jako jsou tučné ryby, houby, mléko, pomerančový džus a obiloviny. Pokud žijete v mračném podnebí, zvažte také užívání doplňku stravy s vitamínem D (pozor si však dejte v případě, že trpíte osteopenií či osteoporózou nebo užíváte silné léky).

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]