Poznejte blížící se infarkt včas. Příznaky snadno napoví, že vaše srdce selhává

Selhání srdce je náhlá událost, kterou je však možné předvídat. Existuje série varovných znamení, které nám dávají najevo, že se s námi děje něco, co by nemělo. Když je ale rozpoznáte včas, máte šanci selhání srdce správnými kroky předejít a zachránit si život. Hlavní známkou toho, že je něco špatně, je ztráta vitality. To je sice s přibývajícím věkem přirozené, ale mohou být i známkou blížícího se infarktu.

Není únava jako únava

Selhání srdce obvykle přichází ve chvíli, kdy srdeční sval přestává být schopen účinně pumpovat krev do těla. Příčin může být několik. Nejčastěji je to ischemická choroba srdeční, což je vlastně nedostatečné prokrvení srdečního svalu kvůli kornatění tepen, případně srdeční infarkt. Na vině však mohou být vadné srdeční chlopně, vysoký tlak, případně i genetické onemocnění. Selhání srdce nicméně bez ohledu na jeho příčinu zabraňuje distribuci kyslíku do těla.

Nedostatek kyslíku ve tkáních se projevuje sníženou fyzickou i psychickou výkonností, dušností a ztrátou vitality. Problém u těchto projevů však bývá, že lidé mají tendenci je ignorovat a přisuzovat je věku nebo nedostatečné fyzické kondici. To může být fatální chyba, která může stát život. Specialisté na kardiovaskulární nemoci z Harvardu proto sestavili pomůcku, podle které lze identifikovat kombinaci příznaků vedoucích k srdečnímu selhání.

Pět příznaků selhání

Specialisté z americké asociace pro srdeční selhání (Heart Failure Society of America) vyvinuli praktický nástroj pro identifikaci příznaků napovídajících o nedostatečném okysličení organismu, jímž se projevuje srdeční selhání dřív, než dojde k zástavě. Tento nástroj se skrývá pod anglickým akronymem FACES.

F = (Fatigue) Únava Když srdce nepumpuje dostatek okysličené krve do těla, nemá tělo dost energie na fungování a objeví se celková neutišitelná únava

A = (Activity limitation) Omezení aktivity Lidé se selhávajícím srdcem nejsou schopni vykonávat běžné činnosti, protože i při těch nejméně náročných se rychle unaví a nemohou popadnout dech

C = (Congestion) Zahlenění V plicích se začne hromadit tekutina, která způsobuje kašel, sípání a dýchací obtíže

E = (Edema) Otoky kotníků Srdce nemá dost síly, aby odčerpal využitou krev z končetin zpět do plic, kde by nabrala kyslík, což projevuje otoky kotníků, ale také celých nohou stehen a břicha. Hromadící se voda v těle způsobuje rychlý nárůst hmotnosti.

S = (Shortness of breath) Dušnost Hleny v plicích ztěžují výměnu oxidu uhličitého za čerstvý kyslík. To se může projevit zejména v poloze vleže.

V případě, že na sobě zpozorujete výskyt těchto příznaků, je bezpodmínečně nutné vyhledat lékařskou pomoc. Jejich výskyt sice nutně nemusí znamenat, že vaše srdce selhává a jejich příčina může ležet i jinde, nicméně to se nedozvíte, pokud se nepodrobíte náležitým vyšetřením. Naopak ignorováním těchto projevů si můžete přivodit i smrtelné zdravotní potíže. Ve vlastním zájmu je proto není dobré přehlížet a lékaře vyhledat.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]