Rýže vs. nudle – co myslíte, že je zdravější?

Dokážete si představit, že budete během týdne jíst jen brambory anebo že si dáte kuřecí polévku bez nudlí? Rýže a nudle jsou součástí našeho jídelníčku, ale řada lidí ve snaze zhubnout se právě těmto přílohám vyhýbá. Pojďme se na ně podívat z hlediska výživy.

Rýže

Rýže je součástí skupiny obilnin a poskytuje tělu sacharidy, vlákninu, vitamíny skupiny B. V případě, že jste to nevěděli, počítá se polovina šálku rýže jako 1 šálek (rýže při vaření nabude). Rýže se doporučuje servírovat téměř denně (zmíněný 1 šálek vařené rýže) lidem ve věku 19 až 50 let. Nicméně není rýže jako rýže.

Důležité je, který typ pro konzumaci zvolíte. Rýže natural má ve srovnání s rýží bílou mnohem menší GI (glykemický index), což ovlivňuje vzestup klesání hladiny cukru v krvi. Rýže natural, která má nižší GI poskytne tělu větší komfort a delší pocit sytosti. Má také mnohem větší obsah živin (vláknina, vitamíny, minerály) než bílá rýže.

Nudle

S nudlemi je to de facto hodně podobné. Polovina šálku nudlí se počítá jako jeden šálek. Nudle rovněž poskytují vlákninu, sacharidy, vitamíny skupiny B. Nudle z celozrnné, špaldové či pohankové mouky jsou mnohem zdravější a lepší variantou, než klasické nudle z bílé pšeničné mouky. I zde existuje rozdíl v glykemickém indexu. Klasické těstoviny by se příliš často konzumovat neměly a spousta lidí dělá zásadní chybu tím, že si dělá těstovinový salát a myslí si, že drží dietu a budou hubnout. Opak je pravdou.

Verdikt

Pokud jde o rýži či nudle je důležité zaměřit se, z čeho pochází. Protože není rýže jako rýže a nejsou nudle jako nudle. Nicméně není našim záměrem vás odradit od těchto výrobků, protože i ony mají své plusy a patří do zdravého jídelníčku, pokud se v něm objeví sporadicky. Smícháte-li bílou rýži či těstoviny se zeleninou, pak je to docela zdravé jídlo.

Pokud však budete mít půl talíře přílohy, půl talíře masa a hutné omáčky, pak jsou poměry příliš vysoké a vpravíte do sebe přemíru kalorií. Máte-li možnost výběru, zvolte tedy celozrnnou rýži či nudle s nízkým – GI. Pak lze hovořit o zdravém a vyváženém jídle, které můžete denně v určitém množství zařadit do jídelníčku. Rýži a nudle s vysokým – GI konzumujte občas a nepřepískněte množství.

Obrázek: pixabay.com