Neobvykle zdravé srdce podle kardiologů zajistí konzumace vhodných potravin

Fotografie: Depositphotos

Srdce je motor našeho těla, který nám dodává energii a životní sílu. Abychom ho udrželi silné a zdravé, je důležité dbát na správnou životosprávu a životní styl. 

Srdce je symbolem naší vitality a síly. Jeho správná funkce je klíčová pro celkové zdraví a pohodu. V dnešním uspěchaném světě však často zanedbáváme péči o tento důležitý orgán. Prevence srdečních onemocnění je však klíčem k dlouhému a zdravému životu. Jak tedy můžeme udržet naše srdce v dobré kondici? Cvičení, zdravá strava a minimalizace škodlivých návyků, jako je kouření, jsou základními kameny zdravého životního stylu, které podporují zdraví srdce a snižují riziko srdečních onemocnění, uvádí lékař Uzochukwu Ibe.

Dopřejte si kvalitní potraviny

Přidejte více vlákniny do své stravy, a poskytněte tak svému srdci důležité živiny, které potřebuje. Potraviny obsahující vlákninu, jako jsou ovoce, zelenina a celozrnné výrobky, nejenže zdravě zasytí, ale také mohou pomoci udržet vaši váhu na správné úrovni, což je pro zdraví srdce klíčové. Rostlinná vláknina navíc snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu, protože ho váže a odvádí z těla. Zvýšený cholesterol může vést k tvorbě aterosklerotických plátů, což zvyšuje riziko srdečních chorob, říká doktorka Megan Soliman.

Je doporučeno konzumovat denně 25 až 30 gramů vlákniny. Tento cíl můžete dosáhnout snadno tím, že budete zařazovat do svých jídel potraviny jako oves (5 gramů vlákniny na 1/2 šálku), banány (3 gramy), fazole (8 gramů na 1/3 šálku) a hrušky (5 gramů), které představují skvělý zdroj vlákniny. Zahrnutí zeleniny jako je brokolice (5 gramů na šálek) do vašich večeří také přispěje k dosažení požadovaného množství vlákniny.

párky, uzeniny, maso
Fotografie: Freepik

Omezte konzumaci zpracovaného masa, jako jsou slanina, klobásy a uzeniny, které mohou být škodlivé pro vaše srdce. Místo toho se zaměřte na kvalitní zdroje bílkovin, jako je kuřecí nebo krůtí maso, ryby a luštěniny.

Nejčastější příznaky selhání srdce je třeba zpozorovat včas. Patří mezi ně i únava a dušnost

Dopřejte si pohyb

Pravidelná fyzická aktivita je dalším klíčovým faktorem pro udržení zdraví srdce, zmiňuje Healthline. Cvičení posiluje svaly, zlepšuje průtok krve a snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu. Ideální je začlenit do svého týdenního plánu alespoň 150 minut aerobní aktivity, jako je chůze, běh, plavání nebo jízda na kole. Aerobní cvičení můžete doplňovat také s cvičením na posílení svalů, které může pomoci posílit svalovou hmotu a podpořit zdraví srdce.

Přestaňte kouřit

Když kouříte, poškozujete stěny cév, což způsobuje jejich zužování a zvýšení krevního tlaku. To zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy, stavu, při kterém se tvoří plaky na stěnách cév, což může vést k srdečním infarktům a mrtvici. Kouření také snižuje hladinu „dobrého“ cholesterolu a zvyšuje srdeční tep. Rozdíl mezi dobrým a špatným cholesterolem najdete v našem článku na webu ZdravéStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]