Nejčastější příznaky selhání srdce je třeba zpozorovat včas. Patří mezi ně i únava a dušnost

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději si co nejrychleji přivolejte záchranku. Možná se jedná o varování těla před selháním srdce.

Srdeční selhání je nebezpečný problém, který se může vážně podepsat na vašem zdraví. Jakmile k němu totiž dojde, srdce není schopno pumpovat dostatečné množství krve do potřebných částí těla, což má za následek řadu nepříjemných příznaků. Jakmile se proto objeví, měli byste si dle lékařky Angela Ryan Lee okamžitě přivolat záchranku.

Nejčastější příznaky selhání srdce

Srdeční selhání nastává dle doktorky Lee v momentě, kdy vaše srdce již není schopno pumpovat dostatečné množství krve do potřebných částí těla. To představuje velmi nebezpečný problém, neboť se v jeho důsledku může objevit řada vážných příznaků, včetně zvláštní bolesti na hrudníku. Mezi další typické příznaky onemocnění poté patří:

  • Dušnost, a to často i během nenáročných aktivit, jako je výšlap do schodů nebo chůze.
  • Neustálá únava, která se objevuje i po kvalitním odpočinku a nepomáhá s ní ani pití kávy či jiné podpůrné prostředky.
  • Objevit se mohou v důsledku hromadění tekutiny také otoky, především v nohou, chodidlech a oblasti kotníků.
  • Pacienti také často pociťují mdloby, slabosti a točení hlavy, k čemuž dochází v důsledku nízkého přívodu okysličené krve do mozku.

Při rozpoznání příznaků mrtvice je třeba včas reagovat. Patří mezi ně i problémy se zrakem a řečí

Dále se pak dle lékaře Uzochukwu Ibeho může objevit i náhlý přírůstek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, nadýmání, zmatenost, ztráta paměti a poruchy myšlení, přetrvávající kašel, silné bušení srdce, otok břicha a vyčnívající krční žíly. Jakmile se tyto známky objeví, měli byste se co nejrychleji dostavit do nemocnice a zahájit svou léčbu. Čím dříve totiž začnete, tím bude pravděpodobnější, že se dostanete z problémů bez vážné újmy.

srdce infarkt
Fotografie: Freepik

Prevence a možné příčiny

Co se pak týče možných příčin a prevence srdečního selhání, na vině bývají nejčastěji spouštějící problémy, jako je srdeční infarkt, kardiomyopatie, myokarditida, vysoký krevní tlak, arytmie, virová infekce, vrozená srdeční vada, obezita a také kouření. Ochránit se pak podle Healthline můžete tím, že se zaměříte na pravidelnou fyzickou aktivitu a udržování dobré hmotnosti, omezíte příjem alkoholu a budete dostatečně spát. Na Zdravém Stravování jsme také psali o nejčastějších příznacích srdečního infarktu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]