Zubní kaz je tichý nepřítel, který může ohrozit zdraví srdce i dalších orgánů

Fotografie: Freepik

Pro spoustu lidí je návštěva u zubaře, když má zubní kaz, téměř traumatickou záležitostí. Málokdo k zubaři chodí s radostí. Jenže pokud jsou zuby poničené a vy v ústní dutině neustále cítíte bolest, tato nepříjemná návštěva je naprosto nutná. Zubní kazy jsou velmi častým problémem, který se může objevit v jakémkoliv věku. Ačkoliv je většinou vnímáme jako něco malého a zanedbatelného, může velmi vážně ovlivnit naše celkové zdraví.

Pozor na správné hygienické návyky

Když jsou děti malé, rodiče jim vštěpují rady a vzorce chování, kterými se budou řídit celý jejich život. Mezi nimi jsou také správné hygienické návyky včetně řádné ústní hygieny. Aby se předešlo vzniku zubního kazu u dětí, rodiče často doporučují

  • pravidelně si čistit zuby
  • jíst méně sladkého

Pokud budete tyto rady dodržovat celý život, minimalizujete riziko vzniku zubního kazu téměř na nulu. V ústech se nachází téměř 60 druhů bakterií. Jedna z nich způsobuje vznik zubního plaku. Některé bakterie způsobují onemocnění dásní. Streptokokové bakterie a laktobacily přispívají ke vzniku zubního kazu. Odborníci se tedy domnívají, že čím víc bakterií v ústech máte, tím větší je riziko vzniku potíží.

Jídlo, genetické dispozice, čas

Problémy s ústní dutinou jsou spojeny se stravovacími návyky. Jídlo, které je bohaté na kyseliny, může poničit zubní sklovinu a přispívat k jejímu rychlejšímu opotřebování. Příliš sladké potraviny zase způsobují rychlejší tvorbu zubního plaku. Genetické dispozice jsou také důležitým faktorem. Někteří lidé zkrátka mají špatnou kvalitu zubů v DNA. Jsou náchylnější ke kažení a více zranitelní vůči bakteriím. Pokud se všechny faktory zkombinují, máte zaděláno na problém.

Chraňte své srdce a cévy včasnou návštěvou zubaře

Jakmile je zubní kaz opravdu bolestivý je zároveň nebezpečný pro zdraví. Zubní kaz má několik fází a pokud ho včas nevyspravíte, můžete vážně ohrozit své zdraví. Pokud je zubní kaz v opravdu pokročilém stadiu, může napadnout některé orgány. Dle francouzských vědců může zubní kaz způsobit hromadění bakterií, které mohou způsobit zánět cév.

Dle některých výzkumů jsou bakterie, které se hromadí v ústech potenciálně nebezpečné. Mohou se totiž dostat do krevního oběhu a poničit některé orgány. V případě zánětu v ústech či tzv. abscesu se zvyšuje riziko vzniku vážného zánětu v oblasti tváří či pod dutinou ústní. Lidé s chronickými onemocněními či poruchami imunity jsou těmito riziky ohroženější více než zdraví lidé. Dejte si tedy dobrý pozor.

Jakmile je bakterie v krevním oběhu, je zle. Krví může velmi snadno a rychle doputovat až do srdce, ledvin a oka. Může také způsobit nepříjemné a bolestivé záněty kloubů. Jak se bránit? Je to jednoduché. Navštěvujte zubního lékaře alespoň dvakrát do roka na pravidelnou prohlídku.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]