Jednoduché kardio cviky, které udrží srdce v dobré kondici

Fotografie: Freepik

Kdo by nechtěl mít srdce jako zvon, tedy zdravé a silné. Díky kardio cvičení se vám podaří normalizovat krevní tlak a srdeční sval posílit. Navíc vám při pravidelném posilování dodají energii a zpevní vaše tělo.

Kardiovaskulární systém si můžeme představit jako složitou soustavu různě propletených trubek (cévy) vedoucích do jedné velké nádoby (srdce), kam z jedné strany tekutinu (krev) přivádí a z druhé ji odvádí pryč. Srdce pumpuje díky krvi a míze, které jsou do něj cévami vháněny. Pokud se cévy ucpou, snižuje se tok krve, což může vést k vážným srdečním onemocněním. Řešením lehkých problémů s cévami a oběhovou soustavou je striktní zdravé stravování a aktivní pohyb. My se dnes podíváme na několik cviků, které nám pomohou posílit nejdůležitější orgán v těle – srdce.

Fotografie: Freepik

Nejprve se nechte prohlédnout

Než začnete s jakýmkoli cvičením, které zatěžuje srdce, je dobré zjistit, v jaké je tento orgán kondici. Cvičení nemusí být vhodná pro jedince trpící vážnými srdečními onemocněními nebo vrozenými srdečními vadami.

Během cvičení byste se neměli nadměrně zadýchávat a zátěž zvedejte postupně. Cviky by měly být prováděny plynule, ne trhavými a rychlými pohyby. Před cvičením se vždy rozcvičte, v tomhle případě bude dostačující klidná chůze a zvedání a spouštěním rukou.

Fotografie: Freepik

Pojďme se trochu zapotit!

Posadíme se na židli a narovnáme záda. Ruce natáhneme rovně před sebe v úrovni ramen. Pokrčíme je v loktech směrem nahoru. Začneme lokty přitahovat směrem k sobě a od sebe. Opakujeme desetkrát. Při nádechu jdou lokty od sebe, při výdechu směrem dovnitř. Dýchejte pomalu a pravidelně. Toto cvičení nemá pozitivní vliv jen na vaše srdce, ale také na plíce.

Druhý cvik bude trošku náročnější, proto je dobré se mezi cvičeními opět protáhnout. Mezi cviky si nedělejte pauzy, ve kterých budete jen sedět a ležet, neměli byste „vychladnout“. Opět se posadíme na židli s narovnanými zády, která se nebudou opírat o opěradlo. Zvedneme ruce za hlavu a dlaně si položíme do týlu hlavy.

S nádechem vytočíme horní část těla na pravou stranu a zároveň zvedneme pravou nohu s kolenem ohnutým do pravého úhlu. S výdechem se vracíme do výchozí pozice. Stejným způsobem opakujeme na levou stranu. Provádíme desetkrát na každou stranu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]