Tělo troubí na poplach při nebezpečně vysoké hladině cholesterolu. Mezi posly špatných zpráv patří i nohy

Fotografie: Depositphotos

Cholesterol je slovo, které se v naší společnosti často vnímá v negativním kontextu. Je totiž považován za jednu z hlavních příčin kardiovaskulárních onemocnění, a proto se snažíme omezit jeho příjem a udržovat ho na nízké úrovni. 

Vysoký cholesterol však může být tichým zabijákem, protože nemusí být spojen s žádnými zjevnými příznaky. Až když začne způsobovat problémy, často už je pozdě. K problematice vysokého cholesterolu se v internetovém článku webu Healthline vyjadřuje také lékařka Angela M. Bell, jež uvádí, že vysoký cholesterol je nebezpečný pro obě pohlaví naprosto stejně.

Co je cholesterol a proč je důležitý?

Cholesterol je tuková látka, kterou naše tělo potřebuje k budování buněk, výrobě hormonů a trávení potravy. Existují dvě hlavní formy cholesterolu: LDL (low-density lipoprotein), často nazývaný „špatný“ cholesterol, a HDL (high-density lipoprotein), označovaný jako „dobrý“ cholesterol.

LDL cholesterol může tvořit plaky na stěnách našich cév, což způsobuje aterosklerózu, zúžení cév a zvýšené riziko srdečních chorob. Naopak HDL cholesterol má schopnost odstraňovat nadbytečný cholesterol z cév a chránit náš kardiovaskulární systém.

ucpané tepny
Fotografie: Freepik

Ucpané tepny bijí na poplach pomocí častých příznaků, které zahrnují i pocení a bolesti

Příznaky vysokého cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu obvykle nezpůsobuje žádné příznaky. Ve většině případů způsobuje pouze mimořádné události, o čemž jsme vás nedávno na našem webu ZdravéStravování informovali. Například srdeční infarkt nebo mrtvice mohou být důsledkem poškození způsobeného vysokou hladinou cholesterolu. Jaké další příznaky může vysoký cholesterol vykazovat?

  • Aterosklerózu,
  • bolest v nohách,
  • xanthelasma,
  • únavu a slabost.

Jak chránit své zdraví před vysokým cholesterolem?

Prevence je klíčem k ochraně svého zdraví před vysokým cholesterolem. Zahrnuje to stravování (ovoce, zeleninu, celá zrna a nízkotučné bílkoviny mohou pomoci udržovat cholesterol na správné úrovni) a celkově zdravý životní styl (přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholu).

To vše jde ruku v ruce s fyzickou aktivitou. Jak informoval server Novinky, hladina cholesterolu je ovlivňována i každodenním pohybem. Mělo by vám stačit zhruba 20 až 30 minut svižné chůze denně. Doporučuje se splnit denní limit alespoň 10 tisíc kroků, což je vzdálenost zhruba 4–5 kilometrů.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]