Nemocná játra nebolí. Jejich špatnou funkci lze ovšem rozpoznat podle jasných příznaků

Fotografie: Freepik

Játra jsou velice důležitým orgánem – jsou jakýmsi filtrem našeho těla. Nemocná játra nebolí. Zjistěte, jak tedy poznat, že je jejich funkce správná.

Správná funkce jater je důležitá pro celkové zdraví člověka. Onemocnění jater je obtížné diagnostikovat, protože játra nejsou inervována. To znamená, že když játra onemocnění, nás to obvykle nebolí. Bolet to začne až v okamžiku, že je váš zdravotní stav už velmi vážný. Je také důležité si uvědomit, že kromě velmi charakteristických příznaků, jako je zežloutnutí kůže nebo očí, je většina příznaků velmi neobvyklá.

Časté bolesti žaludku

Jedním z příznaků nemocných jater může být bolest břicha způsobená tlakem na jiné orgány. Nejčastěji se objevují v dolní části břicha jako křeče. Mnoho pacientů také pociťuje nepříjemný pocit nadýmání.

Změna barvy moči

Varovným signálem by mělo být také zabarvení moči. Pacienti trpící problémy s játry mají často velmi tmavou, někdy téměř červenou moč. Tento neobvyklý odstín je způsoben zvýšenou hladinou bilirubinu, kterou je třeba neprodleně konzultovat s lékařem.

Fotografie: Freepik

Obecné zhoršení zdraví

Zde se bavíme zejména takovým problémům, jako je nadměrná ospalost a únava, navzdory tomu, že jste dostatečně dlouho spali. Dále pak je to zhoršené libido, špatná nálada, podrážděnost, úbytek hmotnosti a nedostatek síly.

Otoky

Mohou se objevit otoky například na obličeji, nohou nebo rukou. Některým se objevují brzy ráno, zatímco jiným v poledne nebo i večer. Otoky jsou způsoby poškozením jater při syntéze bílkovin nezbytných pro udržení protiedematózního onkotického tlaku.

Změny kůže

V případě onemocnění jater jsou poruchy pigmentace kůže velmi časté. Obvykle je nepřirozeně žlutá. Může se také objevit: svědění kůže, citlivost na dotek, četné modřiny, erytém dlaní, drsná kůže, pavoučí žíly, zejména na hrudi.

Fotografie: Freepik

Žloutnutí očního bělma

Žluté bílé oči jsou jedním z nejcharakterističtějších příznaků onemocnění jater. Žloutnutí bělma očí naznačuje zvýšené hladiny bilirubinu, což je u žloutenky velmi časté.

Bolest svalů

Bolest svalů je jedním z nejčastějších příznaků hepatitidy C. Často je spojena s brněním v pažích nebo nohou a bolestmi kloubů.

Změny ochlupení

Jedná se o příznaky, které se obvykle objevují u pacientů trpících cirhózou jater. V tomto případě obvykle dochází k vypadávání vlasů, zejména v intimní oblasti.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]