Konec nadměrnému zadržování vody v těle: Svou účinnou pomoc poskytne i hořčík a vitamín B6

Fotografie: Depositphotos

Pokud vás trápí zadržování vody, nemusíte nutně užívat chemické léky. Mnohem lépe vám pomůže zvýšení příjmu správných vitamínů a minerálů.

Zadržování vody je nepříjemný problém, který může potkat naprosto každého. Ať už za ním stojí nedostatek fyzické aktivity, nesprávně nastavený jídelníček, nebo užívání léků, existují jednoduché způsoby, jak ho můžete zmírnit. Stačí se zaměřit na zvýšení příjmu určitých vitamínů a minerálů, a naopak menší konzumaci soli, říká doktorka Katherine Marengo. V každém případě je však dobré se prvně ujistit u lékaře.

Jezte méně soli

Sůl se skládá ze sodíku, který se váže na vodu v těle a pomáhá udržovat rovnováhu tekutin uvnitř i vně buněk. Pokud to však s jejím příjmem přeháníte, může to vést k nadměrnému zadržování vody a vzniku otoků, což jsou velmi nepříjemné problémy. Abyste se problému vyhnuli, snažte se vyhýbat konzumaci zpracovaných potravin, jako jsou například brambůrky nebo slané tyčinky. Nahradit je můžete ořechy nebo semínky.

Zvyšte příjem hořčíku

Hořčík je klíčovým minerálem v mnoha tělesných funkcích. Jeho zvýšený příjem na rozdíl od soli podporuje vylučování tekutiny z těla ven a snižuje její zadržování. Pokud si budete držet jeho vysoké hladiny pravidelně, může dokonce zmírnit nadýmání a premenstruační syndrom. Mezi jeho nejlepší zdroje patří zelená zelenina, celozrnné potraviny a také různé ořechy a semínka.

Dopřejte si více vitamínu B6

Vitamín B6 hraje velmi důležitou roli v metabolismu bílkovin, tvorbě červených krvinek, některých funkcích mozku a obranyschopnosti imunitního systému. Jeho dostatečný příjem je však také dle lékaře Jared Meacham spojován s nižším zadržováním tekutin v těle. Mezi nejlepší zdroje této užitečné živiny patří například banány, brambory, cizrna, vlašské ořechy nebo tuňák.

zralé žluté banány
Fotografie: Pixabay

Potraviny bohaté na draslík

Draslík je další důležitý minerál, který hraje v těle významnou roli, a to včetně udržování dobré funkce srdce, svalů a nervů. Neméně důležitý je však také pro udržení objemu krve a rovnováhy tekutin, čímž snižuje zadržování vody. Na webu ZdravéStravování jsme také dříve psali o příznacích nedostatku draslíku a možných dopadech tohoto problému na lidské zdraví.

Přerušovaný půst je unikátní metodou hubnutí. Mezi jeho výhody patří i jednoduchost a vliv na stres

Zkuste pampelišku

Pampeliška lékařská je odedávna využívána v lidovém léčitelství jako účinné přírodní diuretikum. Pokud vás tedy trápí hromadění tekutin v těle, můžete zkusit zařadit do svého jídelníčku čaj z této účinné bylinky. Již během několika dnů si budete moci všimnout pozitivních přínosů a změn, které by měly nastat.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]