Přerušovaný půst je unikátní metodou hubnutí. Mezi jeho výhody patří i jednoduchost a vliv na stres

Fotografie: Depositphotos

Přerušovaný půst je stravovací režim, který si začíná chválit čím dál více lidí. Jeho dodržování je spojováno s řadou zajímavých zdravotních benefitů.

Přerušovaný půst je způsob stravování, který si zejména v poslední době získává čím dál větší oblibu. Existuje mnoho druhů tohoto režimu, ovšem mezi ty nejefektivnější patří metoda 16:8, tedy šestnáctihodinové hladové okno a následujících osm hodin, během kterých můžete konzumovat kvalitní potraviny. Jak uvádí lékařka Amy Richter, půst prospívá lidskému zdraví v mnoha směrech, a to včetně lepší funkce srdce a snadnějšího spalování tuků.

Snadnější hubnutí

Přerušovaný půst nutí lidi k tomu, aby denně konzumovali méně jídla, což je první faktor kterým přispívá k hubnutí. Samozřejmě je důležité, abyste se během něj zaměřili na zdravé potraviny, nikoli vysoce kalorická jídla. Dále pak tento stravovací režim zvyšuje díky změně určitých hormonů odbourávání tělesného tuku a usnadňuje tělu využití tuku na energii. Tím pak zlepšuje metabolismus a zlepšuje spalování tuku po celém těle, včetně toho okolo orgánů.

Nižší riziko cukrovky 2. typu

Přerušovaný půst výborně snižuje hladinu cukru v krvi a podporuje činnost inzulínu v krvi. To také znamená, že jeho dodržování vás ochrání před rozvojem nebezpečných onemocnění, jako je například cukrovka 2. typu. Stejně tak však výrazně snižuje riziko vzniku srdečních chorob, včetně infarktu myokardu, mozkové mrtvice nebo vysokého krevního tlaku. Tyto problémy patří mezi nejčastější příčiny úmrtí po celém světě.

Nižší oxidační stres v těle

Oxidační stres je jedním z faktorů, který výrazně zvyšuje riziko mnoha chronických onemocnění a urychluje proces stárnutí těla. Jak ovšem uvádí web Healthline, i v tomto případě vám dokáže pomoci dodržování přerušovaného půstu. Ten totiž zvyšuje odolnost těla vůči tomuto faktoru a podporuje jeho obranyschopnost vůči nebezpečným problémům. Dále pak také tento stravovací režim pomáhá bojovat proti zánětu.

kolagen vrásky
Fotografie: Freepik
Tuk na těle

Unikátní metoda nejrychlejšího hubnutí: Tato geniální domácí finta zrychlí váš metabolismus o 70 %

Změny ve funkci hormonů, buněk a genů

Když nějakou dobu nejíte, v těle dochází k mnoha změnám, zejména co se týče hormonů, které začínají využívat uložený tělesný tuk k výrobě energie. To znamená, že ho začnou rychleji spalovat a vy tak získáte snadněji vysněnou postavu. Dalším přínosem tohoto stravovacího režimu je také skutečnost, že podporuje tvorbu růstového hormonu a buněčnou opravu, včetně detoxikace krevního oběhu. Na webu ZdravéStravování.eu jsme také psali o známé metodě hubnutí pomocí akupresury.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]