Želatina jako spojenec v boji proti nesnázím při stárnutí: Klouby i vlasy vděčně poděkují

Fotografie: Famartin / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Želatina je velmi zdravá potravina, která nabízí řadu užitečných přínosů. Připravit si ji navíc můžete sami doma, a to pomocí několika levných ingrediencí.

Želatina je velmi užitečná potravina, která nabízí řadu zdravotních přínosů pro člověka, a to zejména co se týče kostí a kloubů. Jedná se totiž o bílkovinný produkt, jenž se získává z kolagenu, což znamená, že obsahuje mnoho aminokyselin. Její pravidelná konzumace vám však například pomůže také podpořit vzhled pokožky a vlasů a podpořit téměř všechny mozkové funkce, říká doktorka Alexandra Rowles.

Želatina a lidské zdraví

Želatina je produkt vyráběný z kolagenu, což je nejhojnější bílkovina, která se vyskytuje v lidském těle – nejhojněji je však zastoupena v kůži, šlachách a vazech, kde zajišťuje pevnost a strukturu tkání. Přidat ji do svého jídelníčku ovšem může být velmi náročné, neboť se obvykle nachází v kostech a dalších nejedlých částech zvířat. Naštěstí je však známo, že lze kolagen získat pomocí jejich vyvaření ve vodě, neboť je rozpustný a dodává vodě typickou strukturu. Pokud ji navíc přidáte do svého jídelníčku, může to mít velmi pozitivní přínos pro vaši pokožku, kosti a klouby.

Zlepšuje zdraví kloubů a kostí

Želatina se považuje za prostředek pro léčbu problémů s klouby a kostmi, například osteoartrózy. Jedná se o nejčastější formu artritidy, ke které dochází, když se začne rozpadat chrupavka mezi klouby, což vede ke značným bolestem a ztuhlosti. Její zvýšený příjem skutečně pomáhá snižovat příznaky tohoto onemocnění. Je ovšem důležité poznamenat, že vědci vyžadují provést další studie, které by tuto skutečnost dokázaly potvrdit. Kromě toho želatina chrání kosti a klouby před poškozením.

Podporuje vzhled pokožky a vlasů

Pravidelná konzumace želatiny výrazně podporuje vzhled pokožky a vlasů. Toto přírodní léčivo pomáhá hydratovat pokožku a zvyšovat hustotu kolagenu ve vlasech, který hraje velmi důležitou roli při jejich růstu a získávání hustoty. Hustota vlasů se po podání 14 gramů želatiny denně zvyšuje zhruba o 11 %.

kosti kuře
Fotografie: Pixabay

Domácí příprava želatiny

Želatinu si můžete koupit ve většině obchodů, nebo si ji připravit doma z částí zvířat – mezi nejlepší zdroje patří především hovězí, vepřové, jehněčí a kuřecí kosti a ryby. Postup je přitom velmi jednoduchý a vyžaduje následující ingredience:

  • 1,5 kilogramu zvířecích kostí,
  • dostatek vody k tomu, aby byly kosti ponořené,
  • 1 polévkovou lžíci soli.

Příprava samotné želatiny je poté již velmi jednoduchá. Stačí vložit do hrnce kosti a sůl a zalít je takovým množstvím vody, aby byly zcela ponořené. Poté obsah přiveďte k varu a následně snižte teplotu na minimum – takto vařte kosti na mírném ohni až 48 hodin, neboť čím déle se vaří, tím více želatiny získáte. Jakmile budete mít hotovo, tekutinu sceďte, nechte ji vychladnout a nakonec ztuhnout. Poté z povrchu seškrábněte veškerý tuk a zlikvidujte ho.

Želatina vydrží zhruba týden v lednici a až jeden rok v mrazáku. Použít ji můžete jako přísadu do omáček nebo lahodných dezertů – můžete jí však také obohatit studené pokrmy nebo nápoje, včetně různých koktejlů a jogurtů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]