Nejlepší vitaminy a doplňky, které pomohou v boji se stresem

Stres je všudypřítomný. To, jak určité věci prožíváme hodně záleží na naší povaze a dalších okolnostech. Asi k nejčastějším faktorům, vyvolávající stres, patří pracovní tlak, finanční situace, vztahy a zdraví. Stres může být akutní nebo chronický a může vést k únavě, bolestem hlavy, citlivému žaludku, nervozitě a podrážděnosti nebo hněvu.

Pravidelné cvičení, kvalitní spánek a dobrá výživa jsou některé z nejlepších způsobů, jak lépe vybavit své tělo do boje proti stresu, ale pomoci vám může i několik vitamínů a doplňků.

1. Rozchodnice růžová

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je bylina, která roste v chladných horských oblastech Ruska a Asie. Dlouho je známá jako adaptogen, přírodní a netoxická bylina, která stimuluje nervový systém vašeho těla a přispívá ke zvýšení odolnosti vůči stresu. Zlepšuje příznaky spojené s chronickou únavou a syndromem vyhoření.

2. Melatonin

Dostatečné množství kvalitního spánku je důležité pro zmírnění stresu. Stres je silně spojen s nespavostí a poruchami spánku. To znamená, že dosažení adekvátní kvality spánku nemusí být nejjednodušší, pokud jste zrovna ve stresu. Melatonin je přírodní hormon, který reguluje cirkadiánní rytmus vašeho těla nebo cyklus spánku a bdění. Hladiny hormonu se zvyšují večer, když je tma – pro podporu spánku, a ráno, když svítá – pro podporu bdělosti. Melatonin lze užívat i jako doplněk stravy, pomůže vám rychleji usnout a déle spát, pokud máte potíže se spánkem související se stresem.

3. Glycin

Glycin je aminokyselina, kterou vaše tělo používá k tvorbě proteinů. Studie naznačují, že glycin může zvýšit odolnost vašeho těla vůči stresu tím, že povzbuzuje dobrý noční spánek díky uklidňujícímu účinku na mozek a schopnosti snižovat teplotu vašeho těla. Nižší tělesná teplota podporuje spánek a pomáhá v noci lépe usnout. Uklidňující účinky glycinu zlepšují kvalitu spánku a pocity bdělosti a soustředění.

4. Ashwagandha

Ashwagandha (Withania somnifera) je adaptogenní bylina původem z Indie, kde byla využívána v indické Ájurvédě, jednom z nejstarších léčivých systémů na světě. Tato bylina zvyšuje odolnost těla vůči fyzickému a duševnímu stresu. Bylo prokázáno, že adaptogenní vlastnosti ashwagandhy snižují stres, úzkost a depresi, a také nižší ranní hladiny kortizolu.

5. L-theanin

L-theanin je aminokyselina, která se nejčastěji vyskytuje v čajových listech. Má schopnost snižovat stres, podporovat relaxaci bez vyvolání sedativních účinků. L-theanin je dobře snášen a bezpečný, pokud je doplněn účinnou dávkou pro relaxaci, která se pohybuje v rozmezí 200–600 mg denně.

6. Komplex vitamínů B

Komplex vitamínů B obvykle obsahuje všech osm vitamínů B. Tyto vitaminy hrají důležitou roli v metabolismu tím, že mění jídlo, které jíte, na využitelnou energii. Vitaminy B jsou také nezbytné pro zdraví srdce a mozku. Mezi potravinové zdroje vitamínů B patří zrna, maso, luštěniny, vejce, mléčné výrobky a listová zelenina. Osm vitamínů B, souhrnně známých jako B komplex, může zlepšit náladu a snížit stres buď snížením hladiny homocysteinu nebo udržením zdravé úrovně této aminokyseliny.

7. Kava

Kava (Piper methysticum je tropický stálezelený keř z čeledi pepřovníkovitých. Kava obsahuje účinné látky zvané kavalaktony, které byly studovány pro jejich vlastnosti snižující stres. Má se za to, že kavalaktony inhibují rozklad kyseliny gama-aminomáselné (GABA), neurotransmiteru, který snižuje aktivitu nervového systému a vyvolává uklidňující účinek. To může pomoci zmírnit pocity úzkosti a stresu. Kava se tradičně konzumuje jako slavnostní nápoj – kava kava. Studie však naznačují, že díky uklidňujícím účinkům může zmírnit úzkost.