Co vše je zapotřebí dodržet, aby cvičení mělo význam?

Aktivní životní styl společně se zdravým stravováním jsou hlavními předpoklady pro kvalitní, dlouhý a zdravý život. I přesto, že obecné podvědomí o nutnosti zdravé životosprávy roste, pouze hrstka lidí disponuje znalostmi, jak funguje lidské tělo a jak lze ovládat. To nevede k ničemu jinému, než neefektivnímu tréninku a neuspokojivým výsledkům.

Proto je možné setkávat se stále častěji s věčnými dietáři či nárazovými návštěvníky fitness center, kteří se po určité době snažení vzdávají. Výsledky, jež nepředčí očekávání, mají za následek demotivaci a lidé se pak vracejí k původnímu životnímu stylu. Přitom stačí tam málo – něco si o tom přečíst, případně si zaplatit ze začátku odborníka, který poradí s tréninkovým plánem i jídelníčkem. Co vše je potřeba dodržovat?

Střídat sportovní aktivity

Pokud se vrhnete do cvičení, je nutné neupadnout v rutinu. Chodit 3 x do týdne na lekci pilates je sice fajn, ale tělo si po čase zvyká na stejný pohyb i tempo a již tolik nereaguje. Z tohoto důvodů je vhodné střídat aerobní i anaerobní aktivity. Pokud cílíte spíš na aerobní cvičení, pak se nebojte ani toho anaerobního a naopak. Chcete-li mít opravdu výsledky, pak je vhodné začít střídat sportovní aktivity a neumožnit vašemu tělu, aby si zvyklo.

Odpočinek

Odpočinek je velmi důležitý. Vaše tělo mimo zápřahu potřebuje i prostor pro regeneraci. Může se jednat o relaxační jógu, pomalý strečink, procházku a jiné odpočinkové aktivity, při kterých však dojde k protažení těla. Odpočinek ve smyslu sedět na gauči a ládovat se jídlem je špatně.

Dostatek spánku

Změnu postavy a výsledky v cvičení ovlivňuje z velké části psychika. Tudíž nejen jídlo a cvičení. Proto je důležité být odpočatý, vložit do tréninku maximum a cítit se dobře. K tomu pomůže, když se člověk kvalitně vyspí a necítí se polámaný a unavený.

Vyhýbat se stresu

Dalším „kazičem“ výsledků v tělocvičně i hubnutí je stres. Snažte se mu vyhýbat. Víme, že ne vždy je to úplně možné a snadné. Stres se snažte minimalizovat opět jógou, meditací, dechovým cvičením, procházkou v přírodě apod. Najděte si svůj způsob, který vám vyhovuje.

Stravování + pitný režim

Obojí je velmi důležité. Tady je již potřeba pracovat s tělem na více rozvinuté úrovni a vědět, že před cvičením je vhodné tělu dodat sacharidy a minerály. Po cvičení opět sacharidy, minerály a v těsném závěsu podle typu cvičení buď zdravé tuky anebo vysokoproteinové jídlo. Právě tady tkví největší kámen úrazu, protože jen málokdo ví, co jíst před a po tréninku, aby tělo fungovalo přesně tak, jak vy potřebujete. Jinak bude vypadat skladba cvičících, kteří chtějí nabrat svaly, redukovat tuk, rýsovat a zpevnit apod. To platí nejen pro před a po tréninkové jídlo, ale pro kompletní jídelníček, kde je potřeba správně nastavit příjem vs výdej.

Obrázek: pixabay.com