Nejefektivnější cvičení, která vás dovedou ke kýženému cíli a vysněné postavě

Zdravý a pravidelný pohyb a cvičení by měl být přirozenou součástí našich životů, na tom se snad shodneme všichni. Je však rozdíl, zda se hýbeme proto, abychom se udrželi v kondici, nebo má být cvičení cestou, jak zredukovat přebytečná kila. Podle našeho cíle totiž musíme volit jiné metody a postupy.

Zatímco pro udržovací pohyb postačí prakticky jakýkoliv pohyb, který vás baví a naplňuje, jde-li o hubnutí, má i cvičení svá pravidla, která se vyplatí dodržovat. Pokud usilujete o hubnutí, je nejlepší zaměřit se na jedno z těchto druhů cvičení. Dokáží totiž báječně vybalancovat potřeby těla při redukci. Spalují dostatečné množství kalorií, ale zároveň pomáhají budovat silný svalový aparát, který vám zaručí, že nenastane nežádoucí jo-jo efekt a budete mít dostatek sil na všechny vaše aktivity.

Intervalové cvičení

Tento druh cvičení patří k nejefektivnějším vůbec. Kombinuje krátké intervaly intenzivního pohybu s fázemi odpočinku a rozdýchání. Vaše tělo díky tomuto cvičení spálí velké množství kalorií i za poměrně krátký čas a zároveň se nemusíte bát, že byste jej nezvládli. Velkou výhodou je, že jej snadno můžete provozovat doma – na internetu najdete nespočet videí a návodů, dle kterých se dá řídit.

Silové cvičení

Posilování s činkami nebo jiným závažím je skvělým doplňkem aktivit, které se zaměřují pouze na spalování tuků. Pokud například dvakrát do týdne běháte nebo provozujete spinning, při kterém se hodně zadýcháte a spálíte mnoho kalorií, je dobrým nápadem přidat si alespoň jedenkrát do týdne silový trénink zaměřený na zpevnění a posílení problematických partií. Při posilování se nezadýcháte, ale to neznamená, že nebudete unavení. Energie se ale přetváří na svaly a pomáhá vám budovat stabilní základ.

Box

Málokoho by napadlo, že právě box může být skvělým způsobem jak se dostat do formy. Výzkumy ale ukazují, že právě tento bojový sport kombinuje ty nejlepší vlastnosti řady cvičení. Je velice fyzicky náročný a během tréninku spotřebujete značné množství kalorií Zároveň ale intenzivně posilujete různorodé svalové skupiny a v neposlední řadě má box i významný terapeutický efekt. Je prokázáno, že pomáhá uvolnění a mentální regeneraci, zvlášť pokud žijete pod neustálým tlakem a stresem.

CrossFit

Tento styl patří k moderním, ale už i za pár let své existence si získal své věrné fanoušky. Jeho výhoda je jasná – nudit se rozhodně nebudete a po tréninku budete odcházet pořádně unavení. Kombinují se různé silové prvky s výdrží a prací s různým náčiním. Cílem je postupně se propracovávat k lepším výkonům a po malých krůčcích se neustále zlepšovat. Důležité ale je, abyste vždy cvičili pod dohledem zkušeného kouče, který vám správně vysvětlí techniku, aby jednotlivé cviky nebyly nežádoucí zátěží pro vaše klouby a svaly.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]