Hlavní známky ucpaných tepen v těle. Začněte jednat, dokud je čas

Fotografie: Freepik

Infarkt myokardu a mrtvice jsou časté a závažné zdravotní problémy, které mohou potkat každého, kdo má z jakéhokoli důvodu ucpané tepny. Jak k tomu může dojít a jak to jednoduše poznáte?

Jak se v tepnách hromadí plak, pomalu se zužuje prostor pro průtok krve. Pokud se s řešením tohoto problému dlouhodobě nic nedělá, konečným výsledkem může být mrtvice nebo infarkt. Tepny jsou extrémně důležité pro naše zdraví, a to zejména jejich průchodnost. Podívejme se dnes na to, co vede k jejich ucpání, stejně jako na známky, že s ucpanými tepnami máte vážné problémy.

Vysoký cholesterol a potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků jsou jen některé z důvodů, proč se mohou vaše tepny ucpat. Nečinnost a nezdravý životní styl také vedou k ucpání tepen a nelze vyloučit genetické faktory. Existují určité známky toho, že byste si měli být vědomi, že mohou souviset s ucpanými tepnami. Podle čeho můžete tento zdravotní problém snadno a rychle rozpoznat?

Fotografie: Freepik

Bolest nohou a dušnost

Bolí vás již dlouhodobě nohy a neznáte konkrétní důvod? Pokud si všimnete bolesti nohou nebo jedné nohy a rychlé únavy během chůze nebo jiné fyzické činnosti, může to být známka zablokování tepen. Dalším příznakem je také dušnost. Tepny jsou přímo spojené s věnčitými tepnami, a proto při chůzi nebo fyzické práci můžete pocítit dušnost, tedy potíže s dechem.

Bolesti hlavy, erektilní dysfunkce a další

Silné bolest hlavy a migrény nejsou nic příjemného a zaručeně si jich snadno všimnete. Nelze je ignorovat, ale zároveň mohou upozorňovat na mnoho různých poruch a nemocí. Pokud máte silné a nevysvětlitelné bolesti hlavy, mohou to být také známky zablokování tepen.

Erektilní dysfunkce může být známkou toho, že průtok krve do penisu poklesl v důsledku zablokování tepen v nohou. Je to sice podivné, ale skutečně můžete mít potíže v posteli kvůli ucpaným tepnám v nohou.

Typickým příznakem jsou také studené nohy. Pokud je ucpaná tepna v dolní končetině, můžete si všimnout, že vaše nohy jsou chladnější než obvykle. Chronická bolest dolní části zad je také častým příznakem zablokování tepen, protože se svaly v této oblasti nemohou dostatečně prokrvovat a okysličovat.

Fotografie: Freepik

Tuhost čelisti a únava

Příznaky u žen se často liší od příznaků, které zažívají muži. Podle lékaře si ženy mohou všimnout i tzv. „pocitu svírání v čelisti“. Dalším varovným signálem, který je také častý zejména u žen, je nevysvětlitelná únava. Znalost varovných signálů vám může pomoci zabránit mozkové mrtvici nebo infarktu. Pokud si některého z nich všimnete, nejlepší je domluvit se se svým lékařem na vyšetření.