Barva ušního mazu může prozradit skryté zdravotní problémy

Ušní maz je tekutina vylučovaná v oblasti zvukovodu. Jeho přítomnost je tedy přirozená a není nutné ani vhodné se jej příliš často zbavovat. Úkony čištění uší od mazu je zapotřebí provádět jen ve chvíli, kdy už je ho v uchu příliš a začíná vytékat ven. Na základě jeho barvy potom můžeme poznat, v jaké kondici se naše sluchové cesty nacházejí, ale můžeme se dozvědět i něco o stáří našeho organismu nebo dokonce genetické příslušnosti.

Čištění uší od ušního mazu se stalo běžnou součástí hygienické rutiny a u většiny lidí spočívá ve vyšťourání mazu vatovou tyčinkou. Tento úkon však musí být prováděn velmi opatrně, aby nedošlo k ucpání zvukovodu nebo hůř, k proražení bubínku. Nejbezpečněji maz odstraní samozřejmě specializovaný lékař, pokud ale dodržíte bezpečnostní opatření, není problém jej vyčistit sami. Díky jeho barvě navíc o sobě můžete ledacos odhalit.

Žlutý, vlhký a lepkavý maz

Nejběžnější podoba ušního mazu, který se vyskytuje u dospělých lidí. Lepkavý a vlhký materiál zabraňuje vyschnutí zvukovodu, pronikání nepřátelských mikroorganismů skrze tuto tkáň do těla a chrání před poškozením jeho povrchu. Čím je člověk starší, tím hustší a koncentrovanější maz bývá. S jeho pomocí totiž tělo také vylučuje toxiny.

Světle žlutý maz

Jedná se o stejnou látku jako v předchozím případě, jen světle žlutá barva je typická zejména u dětí a mladších jedinců. Obecně platí, že čím světlejší, měkčí a řidší tekutina v uších je, tím mladší jedinec či organismus jej vyprodukoval.

Tmavý a hustý maz

Pokud je ušní tekutina tmavší a hustší než obvykle, znamená to, že tělo této látky z nějakého důvodu vylučuje víc. Čím je tmavší, tím více materiálu a nepříjemnější zápach se tvoří. Možná máte v těle větší množství toxinů než obvykle, což můžete ovlivnit změnou stravy. Nicméně ani v případě takovéto podoby ušního mazu se není třeba obávat.

Bílý až čirý maz

Toto je standardní maz normálních a zdravých uší, který se však objevuje zejména u lidí pocházejících z asijských zemí. Proto pokud máte takovýto maz, je pravděpodobné, že vaši předkové pocházeli z těchto končin.

Šedý a suchý maz

Přestože to vypadá zvláštně, není důvod k panice. Tato podoba znamená, že jsou uši přirozeně čisté. Absence vlhkého mazu ovšem může vést k tomu, že se objeví pocit suchosti, svědění či v krajním případě rozpraskání vnitřní tkáně zvukovodu, což může vést k nepříjemným zánětům a infekcím. V případě pocitu svědění se proto o dalším postupu poraďte se svým lékařem.

Mokrý a tekutý nebo krvavý

Pokud maz znatelně z ucha vytéká a všimnete si příměsi hnisu nebo krve, může to znamenat akutní poškození bubínku a je třeba urychleně navštívit lékaře. Totéž platí v případě krvácejících vředů na povrchu zvukovodu. Lékařský zásah je pak bezpodmínečně nutný.

Fotografie: Pinterest

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]