Toto se vám vaše mysl snaží sdělit, pokud sníte o zesnulých lidech

Fotografie: Depositphotos

Pokud se vám často zdá o zesnulých lidech, můžete se potýkat s vážnými zdravotními stavy. Raději buďte v takovém případě na pozoru.  

Mít sen o mrtvém je velmi nepříjemný zážitek, jenž pravděpodobně v každém zanechá určité emoční vypětí. Pokud se vám však podobné sny zdají často, až to ovlivňuje váš každodenní život, neměli byste to brát na lehkou váhu. Jak totiž uvádí psycholožka Kendra Kubala, za takovými sny může často stát psychické onemocnění nebo vyčerpání, které je nutné konzultovat s odborníkem a řešit rychle, než vám způsobí újmu.

Psychické vyčerpání a děsivé sny

Pokud se vám neustále zdají sny o mrtvých, může se jednat zejména o důsledek přetížené a vystresované mysli. Například když toho máte v práci nad hlavu nebo se vám v životě zrovna dvakrát nedaří, chodíte spát absolutně vyčerpaní a přijde vám, jako by se vše hroutilo. Tehdy si totiž toto vypětí s sebou nesete i do období odpočinku, kdy se může projevit ve formě nepříjemných až děsivých snů, nebo dokonce spánkových paralýz, zjistili ve své studii finští vědci.

Sny o mrtvých mají více významů

Sny obecně mohou mít dle Healthline mnoho významů, ať už jde o zpracování emočních vstupů či různých informací nebo třeba jakýsi trénink reakcí na různé situace. Nejinak je tomu v případě snů o mrtvých. V zásadě však závisí na kontextu samotného snu a na osobních asociacích s mrtvými v životě jednotlivce. Jednat se může například o následující:

Mrtvice hlásí svůj nástup pomocí jasných signálů. Mezi příznaky patří i závratě a nevolnost

  1. Symbol změny nebo ukončení: sny o mrtvých mohou symbolizovat změnu nebo ukončení něčeho důležitého v životě jednotlivce. Zesnulé osoby často představují minulost, minulé vztahy nebo minulé události, jež je čas opustit nebo uzavřít.
  2. Projev smutku nebo ztráty: v některých případech mohou být tyto sny také projevem vnitřního smutku nebo ztráty, kterou jedinec prožil v minulosti. Může to být způsob, jak se podvědomí vyrovnává se smrtí blízké osoby nebo emocionální ztrátou.
  3. Potřeba uzavření nevyřešených věcí: někdy mohou být sny o mrtvých signálem, abyste se vyrovnali s nevyřešenými záležitostmi ve vašem životě.
  4. Strach nebo úzkost: sny o mrtvých mohou také vypovídat o strachu z vlastní smrti, strachu z neznámého nebo úzkosti spojené se změnou.
  5. Duchovní znamení: některé kultury věří, že sny o mrtvých mohou být duchovním znamením nebo zprávou z posmrtného světa. Tato skutečnost je však stále tématem k diskuzím a zatím nelze potvrdit, zda je pravdivá, či nikoli.
meditace, jóga
Fotografie: Freepik

Pokud se sny o mrtvých opakují nebo vám způsobují výrazné nepohodlí, může být užitečné poradit se s psychologem nebo terapeutem, jenž vám pomůže přijít na možnou příčinu problému. Smrt je přece jen pochmurné téma a myšlenky na ni nejsou dvakrát příjemné. Tématu konce života jsme se na ZdravémStravování již také věnovali, například jsme psali o tom, jaké signály se objevují při blížící se smrti.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]