9 z 10 lidí si plete žaludeční vředy s trávicími potížemi. Tyto příznaky vám pomohou zakročit včas

Fotografie: Depositphotos

Žaludeční vředy jsou velmi nepříjemným problémem, který může potkat naprosto každého. Některé běžné návyky však mohou zvyšovat riziko jejich rozvoje.  

Lidé si často stěžují na různé bolesti břicha a podobné problémy s trávicím traktem, které mohou potkat každého z nás. Nedávno mě však zarazilo, že si mnozí neuvědomují rizika spojená s žaludečními vředy, jež podle lékaře Graham Rogers mohou mít velmi nepříjemný dopad na váš každodenní život. Rozhodli jsme se proto sepsat jejich nejčastější příznaky a typické faktory, které k nim přispívají.

Žaludeční vředy a lidské zdraví

Žaludeční vředy se tvoří ve stěně žaludku a zjistili jsme, že k jejich vzniku může přispívat mnoho faktorů, včetně kouření (lidé, kteří pravidelně kouří cigarety, mají až o 41 % vyšší riziko vzniku tohoto problému), užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) a také nakažení bakteriemi H. Pylori, jež ve většině případů způsobují jejich rozvoj. Pokud se tedy chcete ochránit před tímto problémem, berte tyto skutečnosti na vědomí.

Odborníci z webu Healthline také radí, že je vhodné omezit konzumaci alkoholu, který ve větším množství poškozuje trávicí ústrojí, vyhnuli se potravinám s vysokým obsahem cukru a také přílišné konzumaci pálivých potravin – ty mohou narušit žaludeční stěny, a zvýšit tak riziko vzniku vředů. Stejně tak je důležité, abyste byli schopni zvládat stres (osobně radím vyzkoušet jógu nebo také meditaci).

Nejčastější příznaky problému

Mezi nejčastější příznaky žaludečních vředů patří zpravidla pálivá bolest v žaludku, která se objevuje zejména v noci nebo po jídle. Pokud tedy máte tendenci se neustále budit, pravděpodobně postihly právě vás. Totéž se však může dít i několik hodin po jídle a bolest může doprovázet zvracení krve a náhlá, velmi ostrá bolest břicha – tyto příznaky však již vyžadují okamžitou návštěvu lékaře, který vám poradí, co dále.

Synergie česneku a medu navrátí tělesnému zdraví harmonii. Pomáhá s vředy i vysokým krevním tlakem

žena zvracení lavor
Fotografie: Freepik

Jakmile na sobě rozpoznáte příznaky žaludečních vředů, doporučujeme také zaměřit se na svůj jídelníček. O tom, jaké potraviny je v tomto případě vhodné konzumovat, jsme se na webu ZdravéStravování.eu již zmiňovali. Nezapomínejte na to, že se jedná o nebezpečný problém, který vyžaduje rychlou léčbu a může způsobit mnoho dalších poškození organismu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]