Příznaky blížící se smrti se projevují na chování a potřebách nemocného. Ovlivňují spánek i teplotu

Fotografie: Depositphotos

Smrt je pochmurné téma, které však jednou čeká naprosto každého člověka. Existují dokonce typické známky, jež vypovídají o jejím brzkém příchodu.

Ať už jste pečovatel, jenž se stará o umírajícího blízkého, nebo člověk, který ví, že se jeho čas na zemi chýlí ke konci kvůli nemoci či věku, existují typické známky, jež vypovídají o brzkém příchodu smrti. Pokud je na sobě nebo na jiné osobě rozpoznáte, můžete získat dostatečný přehled o tom, kolik času vám nebo jí pravděpodobně zbývá. Můžete také učinit některé kroky, jimiž sobě či svým blízkým pomůžete odejít v co největším klidu, říká doktorka Carissa Stephens.

Delší spánek

Několik měsíců před koncem života může umírající člověk začít spát více než obvykle. Jak se totiž blíží ke smrti, metabolismus jeho těla začíná ztrácet rytmus a intenzitu, což vede ke snížení přísunu energie a začíná převažovat únava a vyčerpání. V tomto případě je vhodné dopřát dané osobě dostatek klidu na odpočinek a zbytečně ji nezatěžovat zbytečnostmi.

Nižší potřeba jíst a pít

S přibývajícím věkem se také snižuje energetická potřeba jedince – to především proto, že již nepotřebuje k plnění každodenních úkolů tolik energie. Proto je možné, že umírající osoba přestane mít sebemenší chuť jíst a pít (nemusí mít zájem ani o svá oblíbená jídla). Stejně tak je možné, že několik dní před samotnou smrtí váš blízký přestane úplně pít a nebude pociťovat žádnou potřebu přijímat potravu.

Stahování se od lidí

Není neobvyklé, že se umírající lidé pomalu stahují od činností a lidí, které mají rádi. Je to přirozený odraz změn energie a také snaha chránit své poslední dny a hodiny. Pokud je toho příkladem i vaše blízká osoba, rozhodně se ji nesnažte nahánět a přemlouvat, aby se k vám přidala. Dopřejte jí osobní klid a mír, který je pro ni během posledních chvil nejzásadnější.

stáří
Fotografie: Pixabay

Změna životních funkcí

S přicházející smrtí také klesá krevní tlak, dochází ke změnám v dýchání a srdeční tep se stává nepravidelným a obtížně zjistitelným. To může vést také ke zhoršení práce ledvin, což se může projevit hnědou nebo rezavou močí.

Nízká tělesná teplota

Jelikož během posledních dní dochází ke stahování krevního oběhu k životně důležitým orgánům, dochází u postiženého ke snížení tělesné teploty, a to zejména v rukách, chodidlech a nohách. Kůže může být také bledá a mohou se na ní objevit modrofialové skvrny.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]