Příznaky, které mohou signalizovat, že trpíte syndromem zvýšené propustnosti střev

Fotografie: Freepik

Naše střeva jsou důležitou součástí lidského těla. O to hůře, když nefungují, jak mají. K syndromu zvýšené propustnosti střev dochází tehdy, vyskytnou-li se ve střevní membráně díry a ochranná bariéra je narušena. Pamatujte, střeva pracují jako filtr, jenž zbavuje naše tělo toxinů a dalších škodlivých látek, aby krev mohla absorbovat všechny živiny. Takže co se přesně děje, když se v takovém filtru objeví díry?

Všechna onemocnění začínají ve střevech

I Hippokratés byl přesvědčen o tomto tvrzení a dnešní medicína je na tom stejně, proto věnuje značnou pozornost zdraví zažívacího traktu. A není se čemu divit, protože střevní bariéry plní hned  3 důležité funkce:

  • Chrání tělo před toxiny, patogeny a škodlivými látkami
  • Chrání imunitní systém
  • Podporuje trávení a absorbci všech cenných látek

Onemocnění spojená se zvýšenou propustností střev

Teď si představte, když se v tak důležité membráně objeví díry. Přijde celá řada příznaků, jejichž příčinou je absorpce toxických látek a patogenů do naší krve. Tím se aktivuje náš imunitní systém, jehož hlavní funkcí je chránit tělo před útoky vnějších i vnitřích „nepřátel“. Naše tělo se dostane do stresu a začneme trpět autoimunitním onemocněním. Zároveň vstřebávání toxinů negativně ovlivňuje buňky, které tvoří energii. Jejich poškození je tak výsledkem vzniku chronické únavy a bolesti svalů.

Ohrožení jedinci

Syndrom zvýšené propustnosti střev ohrožuje především pacienty s běžnými zdravotními problémy, jako je migréna, fibromyalgie, úzkost a deprese, cystóza, neustálá únava, dušnost, alergie, nespavost, anémie, bolesti kloubů a revmatoidní artritida, kognitivní problémy, ekzém a jiná kožní onemocnění, potíže se štítnou žlázou, lupus nebo lupénka.

Příznaky zvýšené propustnosti střev

Abyste bezpečně poznali, že trpíte zvýšenou propustností střev, je třeba znát příznaky, které s sebou toto onemocnění přináší. Jedná se především o nadměrnou plynatost, nadýmání, průjem nebo zácpu, syndrom dráždivého tračníku, pálení žáhy a zbytky nestráveného jídla ve stolici.

Příčiny zvýšené propustnosti střev

Stejně důležité jako znát příznaky zvýšené propustnosti střev je nezbytné vědět, jaké příčiny tento zdravotní stav mohou vyvolat, abyste věděli, čemu je potřeba se vyvarovat. Patří mezi ně hlavně nezdravá strava, spousta cukru a zpracovaných potravin, nedostatek ovoce a zeleniny ve vašem jídelníčku, chronický stres, citlivost na mléčné výrobky, pšenici, lepek, kukuřici nebo sóju, alergie na jídlo, užívání antibiotik nebo nesteroidních protizánětlivých léčiv, nadměrná konzumace alkoholu nebo infekce v těle.

Prevence a optimalizace zdraví střev

Tak jako tak není rozhodně na škodu navštívit svého lékaře. Mezitím je ale dobré udělat něco sami pro sebe, tedy upravit svůj jídelníček, zařadit více zdravých potravin, minimalizovat užívání umělých léčiv, nasytit střeva zdravými bakteriemi a samozřejmě pít hodně čisté vody.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]