Vracející se křeče v nohou: Na skličující neduh si došlápne hořčík a epsomská sůl

Fotografie: Lubyanka / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Křeč nohou je nepříjemný problém, se kterým se můžete setkat kdekoliv a kdykoliv. Existují však snadné způsoby, jak ji rychle a účinně zastavit.

Křeč svalů je obecně velmi nepříjemný problém, který vás může přepadnout jak během dne, tak i v noci. Pokud se s ní setkáváte často a nic vám nepomáhá, můžete vyzkoušet osvědčené domácí způsoby, jež vám poskytnou téměř okamžitou úlevu. Stejně tak můžete učinit určitá opatření, která vám pomohou křečím předcházet, jako je například dostatečná hydratace nebo změna jídelníčku, říká doktorka Deborah Weatherspoon.

Protáhněte se

Pokud vás přepadla křeč v nohách, přestaňte vykonávat činnost, která ji mohla vyvolat, a lehce sval protáhněte – snažte se v protažení chvíli vydržet, dokud nepříjemné pocity neustoupí. Poté ještě můžete zkusit sval promasírovat a přiložit na něj nahřívací podložku. Jestliže vás problém přepadne během noci, vstaňte a pomalu začněte tlačit na patu, což vám pomůže s protažením.

Vsaďte na hořčík

Pokud pravidelně trpíte křečemi v nohou, které nesouvisí s vážnějším onemocněním, můžete zkusit přidat do svého jídelníčku více hořčíku – jeho výborným zdrojem jsou například ořechy a semínka. Jedná se o jednoho z nejlepších pomocníků, jenž vám pomůže ulevit od nepříjemných pocitů rychle a účinně, přičemž napomůže ke snížení rizika vzniku dalších křečí.

Epsomská sůl

Mnoho osobních trenérů a fyzioterapeutů doporučuje používat hořčík pro úlevu od křečí ve formě Epsomské soli. Pokud vás tedy přepadnou nepříjemné pocity, zkuste tento jedinečný prostředek nanést na mokrý hadřík a přiložit ho na postižené místo – popřípadě si můžete připravit horkou koupel a sval do ní namočit. Pomocí tohoto triku se křeče nejen zbavíte, ale také získáte ochranu před jejím opakovaným výskytem.

Účinná domácí koupel eliminuje bolesti kloubů a nepříjemné svalové křeče

koupel vana
Fotografie: Pixabay

Dostatečná hydratace

Dalším možným způsobem, jak zastavit křeče v nohou, je dostatečná hydratace. Možná to bude trvat trochu déle, ale jakmile se napijete vody nebo speciálního nápoje s elektrolyty, nepříjemné pocity účinně zmizí. Kromě toho se jedná o skvělou ochranu do budoucna, a proto na toto doporučení rozhodně nikdy nezapomínejte. Pití dostatečného množství vody je mimo jiné velmi důležité pro celkové zdraví těla.

Chůze a masáže

S křečí vám dokáže pomoci také chůze, při níž tělo vysílá signál do svalu, že se po kontrakci musí uvolnit. Popřípadě můžete také vyzkoušet masáže, které uvolní vaše svaly a nervovou soustavu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]