Synergie česneku a medu navrátí tělesnému zdraví harmonii. Pomáhá s vředy i vysokým krevním tlakem

Fotografie: Kekiwiyi / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Česnek a med mají mnoho prokázaných zdravotních účinků. Jejich blahodárné účinky můžete využívat samostatně, nebo společně. Lze je užívat jako léčivé doplňky, nebo je přidávat do receptů.

Česnek a med se používají v tradiční medicíně po celém světě. Hlavní zdraví prospěšnou složkou česneku je alicin. Obsahuje kyslík, síru a další chemické látky, které česneku propůjčují antibakteriální a protichorobné vlastnosti. Pro dosažení maximálního prospěchu byste měli používat čerstvý česnek. Med má přirozeně vysoký obsah antioxidantů zvaných flavonoidy a polyfenoly. Tyto chemické látky pomáhají bojovat proti zánětům v těle. To může pomoci vyrovnat imunitní systém a předcházet některým onemocněním. Med má také antibakteriální, antivirové a antimykotické vlastnosti, říká doktorka Katherine Marengo.

Léčí vysoký krevní tlak

Česnek obsahuje látky nazývané sírové sloučeniny, které mohou přispět k uvolňování cév a rozšíření cévních stěn. To může vést k poklesu krevního tlaku. Pravidelná konzumace česneku nebo česnekových extraktů může mírně snižovat systolický (horní) krevní tlak u lidí s hypertenzí.

Pomáhá při arterioskleróze

Česnek byl dlouhodobě oblíbený pro své potenciální příznivé účinky na arteriosklerózu, což je onemocnění charakterizované tvorbou plaků a zúžením cév, které může vést k omezenému průtoku krve a zvýšenému riziku srdečních onemocnění.

Pomáhá s vředy a plísňovými infekcemi

Česnek má některé vlastnosti, jež mu umožňují působit proti určitým bakteriím, plísním a jiným mikroorganismům. Níže se s vámi podělíme o jednoduchý, ale ideální recept, který můžete využít při prevence i léčbě nemocí. Budete potřebovat zavařovací sklenici, 0,5 kg medu, 10 stroužků česneku a asi 20 kuliček pepře.

med a česnek sirup
Fotografie: Freepik

Česnek oloupejte a každý stroužek rozdělte na půl, aby se z něj dostala šťáva. Dejte ho do zavařovací sklenice a zalijte ho medem. Nakonec přidejte pár kuliček pepře a nechte odstát alespoň 5 dní. Konzumujte dvě lžíce každé ráno na lačný žaludek.

Zdroj: Healthline, Biljka Zdravlja

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]