Nejčastější chyby, kterých se začátečníci dopouštějí po cvičení

Existuje určitá rutina, kterou by měli všichni po cvičení dodržovat, chtějí-li docílit lepších výsledků a cítit se skvěle. Nedodržování určitých zásad vede nejen k tomu, že se člověk cítí víc polámaný a bolavý po tréninku, čímž si oddaluje chuť do dalšího pohybu, ale zvyšuje i riziko zranění. Navíc při dodržení pár rad se dostaví i mnohem dříve výsledky než u těch, kteří jdou bezprostředně po tréninku domů a sedí na gauči a přeskakují tyto body:

Strečink

Protažení těla na 15 minut by mělo být součástí vašeho tréninku. Na začátku je vhodné připravit tělo na cvičení zahřátím a aktivací svalů. Ukončení cvičení by pak mělo navazovat na strečink a uklidňující cvičení. Do strečinku je možné zařadit některé cviky z jógy. Zklidníte dech a protáhnete si tělo, zlepšíte flexibilitu. Pokud běžíte hned z tělocvičny do sprchy a zapomenete na tuto část, děláte chybu. Protahování těla pomáhá udržet klouby a svaly zdravé a předcházet zraněním. Mimo jiné pomáhá zklidnit a cvičíte-li podvečer, dejte si klidně strečink 20 minut i déle. Pomůže to se spaním. Jestliže hubnete, věřte, že i při této části hubnete.

Potréninkové jídlo

Výživa je po cvičení nezbytná k udržení zdravého těla. Po cvičení je vhodné dodat tělu hydrataci i živiny. Mělo by se jednat o rozumnou kombinaci sacharidů a bílkovin, a to i v případě, že se snažíte hubnout. V případě hubnutí je vhodné celkově upravit jídelníček a na jídlo po tréninku rozhodně nezapomínat. Vedle sacharidů a bílkovin je vhodné zvlášť po posilování či intervalovém cvičení dodat tělu antioxidanty v podobě například – borůvek, goji a jiného ovoce.

Stejně tak, jako je důležité to, co jíte a pijete před cvičením, je důležité jídlo po cvičení. Z minerálů je vhodné (spíš nutné pokud cvičíte pravidelně) doplňovat hořčík, vápník, sodík a draslík. Proto si můžete všimnout, že hodně lidí jí před i po cvičení banán (zdroj důležitých minerálů a sacharidů). Půl banánu před a půl banánu po cvičení. Do půl až jedné hodiny hodiny by pak mělo přijít výživné jídlo zahrnující bílkoviny.

Důležité kroky po cvičení

  • Hydratace

  • Strečink

  • Výživa

Obrázek:pixabay.com